Co zrobić by włosy szybciej rosły?
Jakieś domowe sposoby? Kosmetyki? Zabiegi?
9 Odpowiedzi
Drożdże na szybszy porost włosów Drożdże są naturalnym produktem wykorzystywanym do pielęgnacji skóry. Sprawdzają się w przypadku trądziku także tego występującego po 30-stce. Każda włosomaniaczka (czyli osoba pozytywnie zakręcona na punkcie swoich włosów) wie, że drożdże świetnie wpływają na cebulki, mocno odżywiają włosy i pozwalają o nie zadbać od środka. Nic nie jest przypadkowe. Drożdże zawierają sporo witamin z grupy B, aminokwasy, składniki mineralne – selen, miedź, cynk, fosfor, magnez, żelazo, chrom.
Czytaj więcej: https://kobietapo30.pl/jak-przyspieszyc-rosniecie-wlosow-6-sprawdzonych-sposobow/
Ważnym zabiegiem jest regularne podcinanie końcówek włosów. Końcówki włosów należy podcinać średnio co 60 dni o kilka centymetrów, w zależności od tego w jakim stopniu końcówki są zniszczone. Ścinanie włosów stymuluje je do odrastania. Nie żałuj więc swoich włosów, ponieważ podcinanie wyjdzie im tylko na dobre.
Samodzielne przygotowywanie kosmetyków staje się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego. Coraz więcej osób wybiera ekologiczną, nieprzetworzoną żywność i przygotowuje posiłki w domu.Kolejnym etapem tego zwrotu ku naturze jest zmiana wymagań dotyczących kosmetyków. Zaczerpnięta z ajurwedy zasada, aby nie smarować się niczym, czego by się nie zjadło, ma rosnące grono zwolenników. Bardzo często ta zmiana podejścia do pielęgnacji skóry pojawia się w okresie ciąży. Kobiety instynktownie wyczuwają, że konwencjonalne kosmetyki nie są dobre ani dla dziecka, ani dla nich samych.
Skóra jest największym organem naszego ciała i wchłania substancje zawarte w kosmetykach. Nakładanie na nią kilkudziesięciu lub kilkuset substancji chemicznych dziennie nie może być obojętne dla naszego zdrowia. Wystarczy poczytać etykiety, aby dowiedzieć się, że znakomita większość kosmetyków dostępnych w sklepie zawiera mnóstwo sztucznych składników.
Wiele z nich może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie naszej skóry, ale także całego naszego ciała.
Szczególnie powinniśmy unikać:
parabenów i innych sztucznych konserwantów
sztucznych aromatów i barwników
pochodnych ropy naftowej
silikonu
glikolu propylenowego
silnych detergentów
Ekologiczne kosmetyki zrobione samodzielnie w domu mogą być oparte w 100% na naturalnych składnikach. Nie muszą zawierać silnych sztucznych konserwantów, bo nie muszą mieć długiego terminu ważności i mogą być przechowywane w lodówce.
Kosmetyk konwencjonalny stoi czasem na półce 2 lata zanim zostanie kupiony! Kosmetyk domowy może być zużyty od razu lub w ciągu krótkiego czasu. Poza tym, gdy wykonujemy kosmetyki sami, mamy pewność co do ich składu oraz możemy wykluczyć substancje, które nas uczulają lub nam nie służą. Koszt kosmetyku robionego w domu jest porównywalny lub niższy od kosztu kosmetyku ze sklepu. Wszystko zależy od tego, jakich składników się użyje. Można zrobić samemu ekskluzywny, ekologiczny kosmetyk, za ułamek ceny, którą byśmy zapłaciły za podobny w drogerii.
Do sporządzenia wielu skomplikowanych kosmetyków – takich jak np. kremy, mleczka i detergenty – potrzebne są odpowiednie surowce dostępne w specjalistycznych sklepach. Ale najprostsze kosmetyki domowe można przygotować ze składników dostępnych w sklepie spożywczym. Najlepiej wybierajmy surowce ekologiczne, wtedy finalny produkt, który przygotujemy będzie nie tylko naturalny, ale także ekologiczny.
Aby ekologicznie pielęgnować skórę, warto przede wszystkim zapoznać się z olejami roślinnymi tłoczonymi na zimno. Można nimi smarować całe ciało po kąpieli lub prysznicu, stosować do masażu oraz do kąpieli. Wiele z nich możemy bez problemu kupić w sklepie spożywczym. Znakomity jest surowy olej sezamowy, szczególnie dla osób ze skórą o skłonnościach do zanieczyszczeń, a także dla osób, którym często jest zimno.
Olej sezamowy znakomicie się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Osoby z rozszerzonymi porami docenią jego działanie, smarując nim twarz (lub/i wykonując delikatny masaż twarzy). Bardzo ważne jest, aby wybierać surowy olej sezamowy, to znaczy taki, który ma jasnożółty kolor, a nie olej z prażonych ziaren.
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, ale wielu osobom może przeszkadzać wyrazisty zapach i dość ciemny kolor.
Olej ze słodkich migdałów jest olejem kosmetycznym zasługującym na szczególną uwagę jest . Jest on bardzo delikatny i dlatego poleca się go dla niemowląt oraz osób o bardzo wrażliwej skórze. Z pewnością najłatwiej dostępny w sklepie jest bardzo uniwersalny olej z pestek winogron. Wprawdzie nie jest on tłoczony na zimno, ale ma bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne. Ma mnóstwo antyutleniaczy, neutralny zapach i nie pozostawia śladów na ubraniu.
Olejki eteryczne to kolejna grupa składników naturalnych kosmetyków. Warto inwestować tylko w olejki wysokiej jakości, z pewnego źródła, w pełni naturalne tzw. essential oils (w odróżnieniu od tanich i bezużytecznych, z punktu widzenia domowej produkcji kosmetyków, olejków aromatycznych czy zapachowych). Olejki eteryczne mają bardzo silne działanie i w żadnym wypadku nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia. Można je rozcieńczać w olejach roślinnych tłoczonych na zimno.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując olejki eteryczne w czasie ciąży lub u małych dzieci (szczególnie poniżej drugiego roku życia). Niektórych olejków nie należy używać, a do wszystkich należy podchodzić ostrożnie i stosować bardzo niskie stężenia (poniżej 1%) oraz niewielkie ilości. Na jeden raz warto się ograniczyć do jednej lub dwóch kropli rozcieńczonych w łyżce oleju bazowego.
Uwaga: Olejki eteryczne najlepiej stosować dopiero po pierwszym trymestrze.
W ciąży należy całkowicie zrezygnować z następujących olejków:
bazylia
cedr
szałwia muszkatołowa i lekarska
goździk
jałowiec
jaśmin
majeranek
mięta pieprzowa
rozmaryn
tymianek
Polecane są podczas ciąży olejki:
różany – działa antydepresyjnie, ponadto łagodzi podrażnienia i działa bakteriobójczo, wzmacnia oraz regeneruje skórę;
neroli (kwiat pomarańczy) – działa antydepresyjnie, uspokajająco, pomaga na pękające naczynka i nadmierną produkcję serum;
lawendowy – ma działanie antybakteryjne, odświeżające, przyspiesza regenerację, a ponadto relaksuje, koi i pomaga zasnąć.
W przypadku niemowląt należy się kierować zasadą: im mniej, tym lepiej. Ze względu na niepełny rozwój niektórych organów (jak wątroba i nerki) oraz delikatniejszą skórę o mniejszych porach niż u dorosłych, należy stosować olejki eteryczne bardzo ostrożnie. Można zacząć od jednego olejku i obserwować reakcje. Najlepszy olej bazowy dla niemowląt to wspomniany wcześniej olej ze słodkich migdałów.
Olejki eteryczne polecane dla dzieci, to:
olejek lawendowy – łagodny, ma przyjemny zapach, koi i relaksuje, ułatwia zasypianie
olejek rumiankowy – łagodzi podrażnienia skóry, leczy wysypki
Do zrobienia prostych, domowych kosmetyków możemy także użyć cukru trzcinowego, soli morskiej, suszonych ziół, siemienia lnianego, płatków owsianych i wielu innych. Jeśli nie dodajemy żadnego konserwantu, to należy kosmetyk zużyć od razu, ewentualnie przechowywać krótko w lodówce (zasady jak przy produktach spożywczych). W przypadku olejów oraz peelingów na bazie oleju, należy zwrócić szczególna uwagę, aby podczas przygotowywania do produktu nie dostała się woda. Jeśli o to zadbamy, to możemy taki kosmetyk używać nawet do pół roku (w zależności od użytych składników).
Przepisy na domowe kosmetyki
Nawilżająca i łagodząca podrażnienia kąpiel z siemienia lnianego:
½ szklanki siemienia lnianego
około 2 l wody
W dużym garnku doprowadź do wrzenia siemię z wodą.
Gotuj na wolnym ogniu 15 minut.
Wystudź.
Wyrzuć ziarna, a przezroczystą galaretkę wlej do wanny z niezbyt dużą ilością ciepłej (ale nie gorącej!) wody.
Kąpiel powinna trwać około 15 minut.
Po kąpieli nie musisz spłukiwać skóry – galaretka z siemienia nie brudzi ręczników ani ubrań. Alternatywnie: Zalej ziarno wrzątkiem i pozostaw na 8-12 godzin. Oddziel ziarno od galaretki na sitku i wlej do kąpieli.
Olejek do ciała, do masażu i do kąpieli:
100 ml oleju ze słodkich migdałów lub oleju z pestek winogron
opcjonalnie: 10-20 kropli wybranego olejku eterycznego np. lawendowego (relaksuje i przynosi dobry sen)
Do ciała: po kąpieli lub prysznicu wmasuj w jeszcze wilgotną skórę całego ciała
Do masażu: podgrzej olej wkładając butelkę do miseczki z gorącą wodą. Masuj całe ciało ciepłym olejkiem.
Do kąpieli: wlej 1-2 łyżki stołowe olejku do wanny, możesz dodać sól morską (od kilku łyżek do pół kilo). Napełnij wannę ciepłą wodą, upewniając się, że olejek dobrze rozproszył się w wodzie.
Olejek do masażu na rozstępy (po ciąży):
2 łyżki oleju sojowego, 1 łyżka oleju ze słodkich migdałów, 0,5 łyżki oleju z kiełków pszenicy, 6 kropli olejku eterycznego neroli (kwiat pomarańczy), 4 krople olejku eterycznego z mandarynki
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przechowywać w ciemnej butelce w chłodnym miejscu, bez dostępu światła.
Olejek do demakijażu:
Znakomicie sprawdza się olej z pestek winogron. Nalej troszkę olejku w zagłębienie dłoni i rozgrzej w dłoniach. Następnie wmasuj w twarz, uważając żeby olej nie dostał się do oczu. Masuj chwilę, aby olej rozpuścił makijaż. Usuń z twarzy za pomocą wacików nasączonych ciepłą wodą.
Peeling do ciała
Zmieszaj pół szklanki cukru trzcinowego lub soli morskiej z około 5 łyżkami wybranego oleju. Możesz dodać 5-10 kropli wybranego olejku eterycznego, np. cyprysowego, który wspomaga detoksykację i działa antycellulitowo. Wymieszaj dokładnie (jeśli dodajesz olejek eteryczny, to najlepiej najpierw rozcieńcz go w oleju, a dopiero potem dodaj cukier lub sól). Nakładaj na wilgotną skórę po kąpieli lub prysznicu i masuj kolistymi ruchami. Spłucz dokładnie i delikatnie osusz ręcznikiem. Nie ścieraj warstwy olejków!
Maska do włosów
Weź 1-2 łyżki oleju kokosowego tłoczonego ze świeżych owoców (w temperaturze pokojowej ma konsystencję półstałą). Umieść w niskiej szklance. Włóż szklankę do miseczki z gorącą wodą – olej ma się rozpuścić do płynnej konsystencji. Przed myciem włosów nałóż ciepły olej na włosy i pozostaw na przynajmniej 30 minut. W tym czasie możesz sobie zrobić relaksujący masaż głowy. Następnie umyj głowę bardzo dokładnie szamponem (zwykle trzeba to zrobić dwa razy, aby całkowicie usunąć olej z włosów). Możesz na koniec nałożyć odżywkę. Wysusz i układaj jak zwykle
ja polecam nasiona kozieratki. zalac woda zaparzyc a jak ostygnie to na wlosy ale ostrzegam smierdzi trovhe jak rosół. dobra opcja sa tez drożdże ale te naturalne a nie takie w proszku
Na pewno dobrym pomysłem będą wcierki domowej roboty i oczywiście a naturalnych składników. Dobrym pomysłem może być tez olejowanie włosów odpowiednimi olejkami.
polecisz jakiś przepis na wcierkę? ewentualnie z jakich składników? 🙂
Dobra dieta może pomóc, żeby włosy szybciej rosły. Wiele warzyw i owoców ma odpowiednie składniki odżywcze wzmacniające włosy i paznokcie, więc pewnie też poprawi wzrost.
Próbowałam różnych metod – wcierki, szampony, odżywki, olejowanie…. Włosy rosną swoim tempem i na nic moje starania. Jedyny plus jest taki, że mam włosy zadbane, w dobrej kondycji.
Włosy mają swoje tempo wzrostu, którego raczej nie da się przyspieszyć. Tak działa nasz organizm. Wystarczy, aby dbać o te, które już wyrosły 😉
Na pewno nie zaszkodzi zdrowe odżywianie. Do tego dobrej jakości szampon, odżywka i maska, które będą nawilżać i odżywiać włosy. Poza tym nie przyspieszysz zbyt bardzo wzrostu włosów. Urosną, kiedy urosną.
dla pięknych długich włosów mogę się poświęcić 🙂