Co zrobić, gdy użądli osa lub pszczoła?
Co zrobić, gdy użądli osa? Czy trzeba wyjąć żądło osy lub pszczoły? Jak długo utrzymuje się ból po użądleniu przez osę lub pszczołę? Ile razy może użądlić lub ugryźć osa? Czy osa zawsze żądli, czy właśnie może ugryźć? Jak to jest z tym gryzieniem i żądleniem u os i pszczół?
3 Odpowiedzi
Użądlenia i ukąszenia różnych owadów na każdego działają indywidualnie. Zależy to od skłonności reakcji organizmu na specyficzny dla danego owada jad i jego odczyn oraz toksyny.
Pszczoła może użądlić nas tylko raz, gdyż podczas ukąszenia zostawia w skórze swoje żądło, z którego wydobywają się toksyny. Użądlenie kończy się dla nich śmiercią. Pszczoła, zostawiając żądło w naszym ciele, niszczy niektóre swoje narządy wewnętrzne przyczepione do niego i dlatego umiera.
Natomiast osa może ukąsić kilka razy i nie traci swojego żądła. Jednak ilość jadu, jaki może ona zaaplikować, jest dużo mniejsza niż w przypadku pszczoły. Osy są też bardziej agresywne i choć nie szukają okazji do użądlenia, zdecydowanie łatwiej je sprowokować niż pszczoły.
Większość osób użądlonych przez owady reaguje niewielkim miejscowym obrzękiem i zaczerwienieniem oraz krótkotrwałą bolesnością i świądem w miejscu ukąszenia. Symptomy te ustępują w ciągu kilku godzin.
Jeśli przebieg użądlenia nie jest bardzo gwałtowny, do łagodzenia bólu można miejscowo stosować różne proste metody, jak przyłożenie kostek lodu do użądlonego miejsca lub przetarcie go octem. Przy bardziej nasilonych objawach można zastosować maść z hydrokortyzonem i leki antyhistaminowe.
Jeśli ukąsi nas pszczoła żądło należy delikatnie podważyć końcem szpilki, a następnie ostrożnie usunąć. Nie należy próbować wyciągać żądła, chwytając dwoma palcami za jego koniec, gdyż powoduje to ściśnięcie pęcherzyka jadowego i wyciśnięcie resztek jadu do tkanek użądlonego. Użądlona osobna powinna przebywać pod ok. 30-minutową obserwacją, w celu bezzwłocznego wyłapania reakcji alergicznej.
Jeśli zostaniesz użądlony przez osę lub pszczołę, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest zachowanie spokoju i ocena sytuacji. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, taka jak trudności z oddychaniem, obrzęk lub pokrzywka, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza.
Jeśli reakcja jest łagodna, przemyj miejsce wodą z mydłem, aby usunąć jad, który może być obecny. Możesz zastosować zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk i wziąć lek przeciwhistaminowy, aby zmniejszyć swędzenie i stan zapalny. Jeśli żądło jest nadal obecne, należy je ostrożnie usunąć za pomocą pęsety lub paznokcia. Nie należy ściskać żądła, gdyż może to spowodować uwolnienie większej ilości jadu.
Jeśli ból utrzymuje się lub nasila, można zażyć dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen, paracetamol lub acetaminofen. Zastosowanie miejscowego kremu, dużo jest takich w aptekach bez recepty, może również pomóc zmniejszyć obrzęk i swędzenie.
Wreszcie, ważne jest, aby uniknąć pogorszenia stanu miejsca użądlenia. Nie należy drapać, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji. Jeśli to możliwe, spróbuj zidentyfikować rodzaj owada, który Cię użądlił i unikaj kontaktu z podobnymi owadami w przyszłości.
Jeśli zostaniesz użądlony przez osę lub pszczołę, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest usunięcie żądła ze skóry, jeśli nadal jest obecne. Można to zrobić za pomocą pęsety, skrobiąc skórę kartą kredytową lub po prostu odrzucając ją.
Następnym krokiem jest oczyszczenie obszaru wodą z mydłem. Zastosowanie zimnego kompresu (np. szmatki zamoczonej w zimnej wodzie) może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Jeśli masz krem lub żel antyhistaminowy, można go nałożyć na obszar, aby jeszcze bardziej zmniejszyć stan zapalny i dyskomfort.
Jeśli ból i obrzęk utrzymuje się lub jeśli wystąpi silna reakcja alergiczna, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.