Czego nie jeść przy zaparciach?
Czego nie jeść przy zaparciach? Co jeść, żeby nie mieć zaparć? Co jeść na rozluźnienie stolca? Jak powinna się odżywiać osoba z zaparciami? Jaka dieta jest najlepsza na zaparcia? Co powinno się jeść, a czego unikać?
2 Odpowiedzi
Przy zaparciach zaleca się unikać: białego pieczywa, białego ryżu (w szczególności rozgotowanego), białego makaronu, gotowanych jabłek, gotowanej marchewki, galaretek mięsnych (ponieważ żelatyna ma działanie zapierające), klusek, pierogów oraz innych dań mącznych, a także słodyczy (w tym deserów i ciast).
Aby rozluźnić stolec, powinno się jeść produkty wspomagające mikroflorę jelit, czyli, powiedzmy, fermentowane produkty mleczne (np. kefiry, maślanki, jogurty czy kwaśne mleko). Wspomniane produkty zawierają bakterie kwasu mlekowego i działają lekko „rozwalniająco”.
Chcąc zapobiegać zaparciom, należy dbać o to, aby codziennie utrzymywać zdrową dietę, m.in. włączając do niej pokarmy zawierające błonnik (np. otręby pszenne) oraz pijąc duże ilości płynów.
Przy zaparciach, warto unikać pewnych produktów, które mogą pogarszać objawy. Do tych produktów należą:
1. Fast food i przetworzone jedzenie. Są one bogate w tłuszcz i ubogie w błonnik, co może prowadzić do zaparć.
2. Czerwone mięso. Choć jest źródłem białka, może także zaszkodzić układowi trawiennemu ze względu na wysoki poziom tłuszczu i małą ilość błonnika.
3. Produkty mleczne mogą prowadzić do zaparć u niektórych osób, zwłaszcza tych, które mają nietolerancję laktozy.
4. Alkohol i kofeina mogą odwadniać organizm, co z kolei może prowadzić do zaparć.
5. Białe pieczywo, ryż i makaron to produkty są ubogie w błonnik i mogą zaszkodzić układowi trawiennemu.
Jeśli spożywamy powyższe produkty (nie powinno się z nich rezygnować) warto mieć w diecie też produkty bogatych w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody (ale też nie za dużej). Jeżeli problem z zaparciami utrzymuje się, warto skonsultować się z lekarzem.