Czy bank może odmówić założenia konta?
Czy może być tak, że bank nie wyrazi zgody na to, aby założyć u niego konto? Jak to jest uregulowane prawnie? Czy bank ma obowiązek założyć komuś konto, gdy ktoś chce posiadać konto bankowe?
23 Odpowiedzi
Jeśli ktoś zachowuje się podejrzanie i budzi wątpliwości doradcy,wtedy doradca może odmówić zakładanie konta, ale musi to na pewno skonsultować z przełożonym, ale tak to Bank nie ma prawa bezpodstawnie nie założyć Klientowi konta, tym bardziej że każdy Bank chce przyciągać klientów do swojego Banku.
Mojemu znajomemu nie chcieli pozwolić na założenie konta, ponieważ we wniosku nie chciał podać nazwy pracodawcy. Więc bank może odmówić założenia konta, ale oczywiście musi być do tego jakiś sensowny powód.
Bank może odmówić założenia konta, jeśli nie będziesz w stanie dostarczyć wszystkich informacji, których bank będzie od Ciebie wymagał. Ta sytuacja powyżej to pewnie Citi Bank, słyszałem o tym. Chcieli wiedzieć, gdzie pracujesz, aby potem Ci wciskać reklamy dostosowane do twojego profilu.
Niestety tak, bank może Ci odmówić założenia konta. Oczywiście to musiałby być skrajny przypadek, ponieważ bank korzysta na tym, że zakładasz konto. Odmówić mogą Ci założenia, jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć wszystkich danych wymaganych do założenia konta, lub jeśli jesteś kryminalistą poszukiwanym przez policję. Ale nawet jeśli byłbyś dłużnikiem, to pozwolą Ci założyć konto.
Bank to nie jest jakaś instytucja, która musi coś dla Ciebie robić i może odmówić założenia konta. Jak chcesz założyć konto z minimum formalności i na korzystnych warunkach, polecam Ci tutaj, ja sam tutaj zakładałem konto przez ten formularz i bardzo szybko i sprawnie poszło i jestem bardzo zadowolony.
Bank może odmówić założenia konta, jeśli nie spełniasz wymagań banku dotyczących prowadzenia konta. Np. jak masz 12 lat, to nie możesz założyć normalnego konta dla dorosłych, ponieważ trzeba być dorosłym, aby takie konto założyć. I tak dalej.
Jeśli masz obawy, że bank może odmówić Ci założenia konta, zamów przez internet, tzn. załóż przez internet konto i procedura będzie szybka i prosta. Nie będzie zbędnego przesłuchania w banku i namawiania na dodatkowe usługi.
Tutaj masz bardzo korzystną ofertę na założenie konta i bank raczej nie odmówi Ci założenia konta w tej sytuacji:
Bankowi jest bardzo na rękę, gdy zakładasz konto. To nie bank robi tobie łaskę, tylko ty bankowi. Jeśli odmówiono Ci założenia konta, musi być jakiś cięższy problem. Bank może odmówić założenia konta, gdy nie jesteś dorosły, albo nie spełniasz innych warunków prawnych lub regulaminowych, ale ich warunki regulaminowe w tej kwestii nie są restrykcyjne.
Bank może odmówić założenia konta, ale to rzadkość i bardzo mało prawdopodobne. Nawet jak jesteś dłużnikiem, to prawdopodobnie nie odmówią Ci założenia konta. Musisz być po prostu dorosłym obywatelem RP nie ubezwłasnowolnionym i nie ściganym przez policję, to prawdopodobnie jedyne wymagania.
Czy bank może odmówić założenia konta – tak. Bank to nie jest instytucja państwowa. To jest normalna, prywatna firma, oczywiście działająca na odrobinę innych zasadach, ale w większości wypadków podobnych.
Jak nie spełniasz określonych warunków, nie założą Ci konta.
W interesie banku jednak jest, abyś miał tam konto. Raz że to dodatkowe środki do dyspozycji banku, dwa – dodatkowa osoba, o której wiedzą bardzo dużo, szczególnie gdy robisz dużo przelewów i płacisz kartą. Nie masz pojęcia, jak dużo warte są takie informacje dla banku.
Oczywiście że bank może odmówić założenia konta. Nikt nie nakłada na bank obowiązku prawnego, że musi Ci założyć konto. Ale posiadanie przez Ciebie konta w banku jest bardzo opłacalne, głównie ze względu na informacje o Tobie.
Dlatego bank rzadko odmawia założenia konta, tylko wtedy, gdy już naprawdę nie da się nic zrobić, np. jesteś ścigany przez policję, albo są jakieś problemy z legalnością twojej tożsamości lub wiekiem.
Bank może odmówić założenia konta. Odmowa założenia konta może być dokonana na podstawie zapisu w regulaminach banków o tym, że mają swobodę doboru partnerów biznesowych. Zakładanie konta w banku to nic innego jak stawanie się partnerem biznesowym banku z punktu widzenia prawnego.
Czy bank może odmówić założenia konta? Odpowiedź brzmi tak. Ale odmawia tylko, gdy musi. Każdy bank chce mieć jak najwięcej użytkowników kont, ponieważ to nie tylko większy kapitał w banku, ale więcej informacji na temat ludzi (jak płacisz kartą, bank wie o tobie niemal wszystko – widzi gdzie robisz zakupy, za ile, kiedy, czasami może wywnioskować, co kupujesz).
Bank może odmówić założenia konta, nie przysługuje Ci konto tak samo, jak prawo do edukacji czy prawo do pracy. Konto bankowe to konto w prywatnej instytucji i jak nie spełnisz wymagań określonych w regulaminie, konta nie założysz.
Bank może odmówić założenia konta, gdy ma się zakazaną gębę. Sprawdź w bazie gęb zakazanych, czy twoja gęba jest zakazana czy nie. Jeśli nie jest, to bank nie odmówi Ci założenia konta 🙂
Dziś banki zabijają się o to, aby ludzie zakładali konta. Ciągle dzwonią po ludziach. Twoje konto bankowego to skarbnica wiedzy dla banku. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale o informacje.
Tak więc bank może odmówić założenia konta, ale prawie nigdy tego nie robi. Jeśli nie jesteś ściganym kryminalistą i jesteś dorosły oraz poczytalny, nie ma raczej przeciwwskazań, aby założyć konto. I chyba obywatelem trzeba być, aby założyć konto bankowe w Polsce, ale nie jestem pewien.
Ostatnio weszło prawo, że banki mają obowiązek posiadać w ofercie darmowe konto bankowe. Tak więc każdy może mieć darmowe konto. Bank może odmówić w naprawdę skrajnych przypadkach. Działanie banków reguluje prawo bankowe i jest ono w miarę sprzyjające konsumentom.
Żenująca i wroga polityka mBanku wobec własnych klientów już posiadających!
mBank dyskryminuje własnych klientów ze względy na miejsce zamieszkania grożąc w swym „regulaminie” że zamknie konto KAŻDEMU kto zmieni miejsce zamieszkania na nie-polskie (zmieni rezydencję)
cytuję dosłownie:
„§ 70
Rozwiązanie Umowy, z zastrzeżeniem ust. 2-7 następuje w przypadku:
5) po powzięciu przez Bank wiarygodnej informacji potwierdzającej zmianę statusu rezydenta Posiadacza Rachunku, z dniem uzyskania tej informacji…”
link do regulaminu:
Praktycznie każdemu, kto legalnie mieszka i pracuje za granicą ponad 180 dni w roku rezydencja podatkowa zmienia się AUTOMATYCZNIE.
Miliony Polaków przebywa na emigracji, z czego setki tysięcy zamieszkuje na stałe różne kraje UE.
Zamieszkanie na stałe oznacza praktycznie w 99,99% zmianę rezydencji.
Konkretnie jak to wygląda w moim przypadku. Jestem jednym z pierwszych klientów mBank. Konto od 2001. Od 2011 na stałe w Skandynawii. Nie mam żadnego adresu zamieszkania ani zameldowania w Polsce. Na 100% mieszkam i pracuję w Skandynawii.
Ale nadal utrzymuję kontakty z Polską. Rodzina, nieruchomości, gdzie za pomocą konta w mBanku dokonuję kilkunastu przelewów miesięcznie (czynsz, rachunki itp.). Do tego utrzymuję dość wysokie saldo na koncie a nawet… mam kartę kredytową mBanku!
Ale… BOJĘ SIĘ UJAWNIĆ aktualny adres zamieszkania bo… regulamin mBanku nie pozostawia złudzeń. Zmiana rezydencji podatkowej = zamknięcie konta!
Zgodnie Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w Sprawie Porównywalności Opłat Związanych Z Rachunkami Płatniczymi, Przenoszenia Rachunku Płatniczego Oraz Dostępu Do Podstawowego Rachunku Płatniczego
konsumenci zamierzający otworzyć rachunek płatniczy nie mogą być dyskryminowani ze względu na obywatelstwo lub miejsce zamieszkania przy składaniu wniosku o rachunek płatniczy ani w dostępie do niego na terenie Unii. Jest to wyrażone w art. 15 i 16 tej Dyrektywy „prawo to przysługuje niezależnie od miejsca zamieszkania konsumenta”.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014L0092&from=PL
Taka interpretacja jest również podana na www Parlamentu Europejskiego
https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_pl.htm
czytamy: „Bank nie może odmówić Ci otworzenia podstawowego rachunku płatniczego tylko dlatego, że nie mieszkasz w kraju, w którym bank ma swoją siedzibę.”
Tymczasem mBank prowadzi politykę ewidentnie dyskryminacyjną ze względu na miejsce zamieszkania odmawiając założenia i prowadzenia rachunku podstawowego osobom nie zamieszkałym na terenie Polski. Innymi słowy ogranicza dostęp do tej usługi wyłącznie do rezydentów Polski co jest ewidentnie sprzeczne z założeniami Dyrektywy. Bank wyraża swoją politykę zarówno w ofercie konta na swojej www jak i w regulaminie konta:
https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/podstawowy-rachunek-platniczy/
https://pdf.mbank.pl/mbankpl/of/regulaminy/rachunki/regulamin_podstawowego_rachunku_platniczego_w_mbanku-obowiazuje_od_08.08.2018.pdf
- 105 pkt. 3 „”
„…Rozwiązanie Umowy…następuje w przypadku po powzięciu przez Bank wiarygodnej informacji potwierdzającej zmianę statusu rezydenta Posiadacza Rachunku, z dniem uzyskania tej informacji…”
Bardzo chętnie poznam Państwa zdanie i opinie w poruszonym temacie.
Bank praktycznie nie może Ci odmówić założenia konta. Ja jeszcze nigdy nie słyszałem o przypadku, aby bank komukolwiek odmówił założenia konta. Nawet, jak jesteś zadłużony, to bankowi to nie przeszkadza i pozwoli Ci założyć konto. W końcu to, że masz zadłużenie, to jedna sprawa, a konto w banku to druga sprawa. Każdy dodatkowy klient / konto w banku, to korzyści dla banku. Nie tylko finansowe.
Czy byłeś w mbanku i pytałeś, czy tylko wnioskujesz na podstawie ich regulaminu? Możesz iść do mbanku i zapytać hipotetycznie, co by było, gdyby…
Jesteś prawnikiem? Możesz źle rozumieć ich zapisy albo źle interpretować.