Czy biegunka jest zaraźliwa? Czy sama przejdzie?
Czy biegunka jest zaraźliwa? Czy można się zarazić biegunką?
Czy biegunka sama przejdzie? Czy też trzeba coś zrobić, aby minęła?
6 Odpowiedzi
Sama w sobie biegunka nie jest zaraźliwa. Biegunka to nie jest choroba, tylko objaw jakichś problemów.
Jeśli ktoś ma biegunkę w wyniku grypy żołądkowej, to Ty możesz zarazić się tą grypą żołądkową i też mieć biegunkę.
Ale jak ktoś ma biegunkę, ponieważ źle się odżywiał i organizm mu mówi, żeby przestać – nie zarazisz się czymś takim.
Jeśli biegunka jest wywołana przez chorobę zakaźną – wtedy możesz się zarazić tą chorobą i mieć biegunkę.
Biegunka też może mieć przyczyny wewnętrzne, niezaraźliwe, np. problemy z jelitami, wątrobą, trzustką – nie zarazisz się czymś takim.
Podsumowując, kwestia jest tego, co powoduje biegunkę.
Biegunka przejdzie sama, chyba że jest objawem bardzo ciężkiej choroby, którą trzeba leczyć.
Warto jednak skorzystać z osiągnięć medycyny i powstrzymać biegunkę. Możesz np. wziąć stoperan elektrolity – zatrzyma biegunkę i dostarczy elektrolitów (które tracimy, gdy jest biegunka).
Ale w smaku jest paskudne. Na opakowaniu było, żeby wypić 5 szklanek (5 saszetek). Ja wypiłam 2 i miałam dosyć. Ale przeszło mi.
Jeśli biegunka nie przechodzi Ci w ciągu 2-3 dni, to trzeba iść do lekarza z tym. Długotrwała biegunka jest bardzo niebezpieczna. Prowadzi do odwodnienia, utraty składników odżywczych z organizmu.
Tak, biegunka jest zakaźna, jeśli jest wywołana chorobą zakaźną (np. grypa żołądkowa). Może być przekazywana przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami lub żywnością, lub przez dzielenie naczyń lub szklanek do picia z kimś, kto ma tę chorobę. Biegunka przeważnie przechodzi sama, szczególnie jeśli to jakaś drobna infekcja lub zatrucie pokarmowe.
Można się wspomóc czymś, np. stoperan elektrolity albo coś w tym stylu.
Tak, biegunka jest zakaźna w pewnych przypadkach. Np. gdy jest ona wywoływana przez wirus lub bakterie, które mogą być przekazywane z osoby na osobę.
Wirus lub bakteria mogą być przekazywane przez kontakt z zanieczyszczoną żywnością lub wodą, lub przez kontakt z zakażoną osobą.
Biegunka trwa zazwyczaj kilka dni i zazwyczaj ustępuje samoistnie.
Jednak ciężka biegunka może prowadzić do odwodnienia, co może być niebezpieczne. Jeśli masz biegunkę, ważne jest, aby pić dużo płynów, aby pozostać nawodnionym – najlepiej coś, co uzupełni elektrolity w organizmie.
Należy również zgłosić się do lekarza, jeśli w stolcu znajduje się krew lub jeśli biegunka trwa dłużej niż 3-4 dni i jej intensywność nie maleje.