Czy choroba dwubiegunowa jest dziedziczna?
Czy choroba dwubiegunowa jest dziedziczna? Czy chorobę dwubiegunową dziedziczy się? Jakie są przyczyny choroby dwubiegunowej afektywnej? Ktoś z was lub w waszej rodzinie cierpi na chorobę dwubiegunową?
3 Odpowiedzi
Niestety tak. Jeśli ktoś w rodzinie choruje – mama, tata, dziadek, babcia – jest prawdopodobieństwo, że ty też zachorujesz. Ale nie jest to oczywiście pewne na 100%. Może zachorować twoje dziecko lub wnuk, a Ty nie. Albo dziecko twojego rodzeństwa. Czy choroba może całkiem się wymazać z genów – tego nie wiem.
Istnieje wiele dyskusji wokół pytania, czy zaburzenie dwubiegunowe jest dziedziczne. Niektórzy eksperci uważają, że istnieje silny genetyczny komponent zaburzenia, podczas gdy inni sądzą, że czynniki środowiskowe odgrywają bardziej znaczącą rolę. Istnieją dowody na poparcie obu stron sporu.
Z jednej strony, zaburzenie dwubiegunowe ma tendencję do występowania w rodzinach. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi na to zaburzenie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sam na nie zapadniesz. Dodatkowo, bliźnięta jednojajowe są bardziej narażone na wystąpienie tego zaburzenia niż bliźnięta dwujajowe. Sugeruje to, że zaburzenie to ma podłoże genetyczne.
Z drugiej strony, wiele osób z zaburzeniem dwubiegunowym nie ma żadnej historii rodzinnej tego zaburzenia. Ponadto, czynniki środowiskowe, takie jak stres, trauma i nadużywanie substancji, mogą wywołać początek choroby dwubiegunowej. Sugeruje to, że czynniki środowiskowe mogą odgrywać bardziej znaczącą rolę niż genetyka.
Ostatecznie, odpowiedź na to pytanie jest złożona. Zarówno genetyka jak i środowisko wydają się odgrywać rolę w rozwoju zaburzenia dwubiegunowego.
Niektóre badania wykazały, że zaburzenie dwubiegunowe może mieć komponent genetyczny, co oznacza, że może być dziedziczne. Inne badania wykazały, że czynniki środowiskowe mogą również odgrywać rolę w rozwoju zaburzenia dwubiegunowego.