Czy choroba wrzodowa jest dziedziczna?
Czy choroba wrzodowa jest dziedziczna? Czy wrzody żołądka mogą powstać w wyniku dziedziczenia? Jakie są objawy choroby wrzodowej? Jakie są skutki choroby wrzodowej?
2 Odpowiedzi
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest głównie nabyta. Główną przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Jeśli masz częste wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zgagę, niestrawność, nie masz apetytu, często odbija ci się tak na kwaśno i wymiotujesz to udaj się na gastroskopię. Lekarz potwierdzi albo wykluczy zakażenie bakterią. Jeśli potwierdzi i będziesz się leczyć to antybiotykami to możesz uniknąć choroby wrzodowej.
Ponadto niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, złe odżywianie się oraz długotrwały stres mogą prowadzić do wrzodów. Chorobę wrzodową można także nabyć przez długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, picie dużych ilości kawy, alkoholu oraz częstego stosowania ostrych przypraw.
Wrzody mogą być również dziedziczne. Głównie w pierwszej linii. Jeśli na przykład chorobę wrzodową miał rodzic to dziecko jest 3 razy bardziej zagrożone wystąpieniem tej choroby niż jakby żaden z rodziców nie chorował.
Jeśli kilkadziesiąt minut po posiłku zaczyna się ból w górnej części brzucha i do tego dochodzi ssanie w żołądku, kiedy jest się głodnym mogą to być pierwsze objawy wrzodów. Ponadto może wystąpić częsta zgaga, odbijanie się, wymioty (bywają również wymioty z krwią), ogólne osłabienie oraz smoliste stolce.
Aby zmniejszyć ryzyko choroby wrzodowej żołądka, warto rzucić palenie i nie pić alkoholu w dużych ilościach. I nie można też zbyt często jeść ciężkich, tłustych potraw.
Po prostu jeść zdrowo i z umiarem oraz nie przesadzać z używkami – wtedy wrzody praktycznie nie grożą.