Czy czytanie psuje wzrok?
Czy czytanie negatywnie wpływa na wzrok? Czy czytanie psuje wzrok? Czy czytają książki czy czasopisma, źle wpływam na mój wzrok? Czy to tylko jakiś mit?
5 Odpowiedzi
Czytanie, patrzenie w smartfon czy w komputer może psuć wzrok, jeśli nie przestrzegasz odpowiednich zasad. Raz na 20 lub 30 minut trzeba spojrzeć w dal na około 2 lub 3 minuty. Wzrok odpoczywa, gdy patrzymy dalej niż na 6 m.
Gdy się bardzo długo czyta lub korzysta z ekranu bez patrzenia w inną stronę, z czasem prowadzi to do patologii oka w postaci krótkowzroczności.
Gdy jechałem ostatnio przez miasto po zakończeniu roku szkolnego, co drugi nastolatek miał okulary na nosie. Za dużo czasu spędzamy jest przez młodzież przed ekranami. Gdyby chociaż ten czas spędzali nad książkami zamiast ekranami, to byłoby pół biedy.
Tak jak napisano powyżej, trzeba odpowiednio czytać i odpowiednio korzystać z ekranów aby sobie nie uszkodzić wzroku.
Czytanie książek i czasopism nie powoduje pogorszenia wzroku. Często się mówi, żeby nie czytać w ciemnym pomieszczeniu bo zepsujesz sobie oczy. To mit, który powstał jakiś czas temu. Naukowcy i okuliści są zgodni, że czytanie przy słabym świetle nie wpływa na funkcje narządu wzroku. Więc nie powoduje powstawania nowych wad, ani nie pogarsza już istniejących. To przekonanie zapewne wiąże się z faktem, że czytając przy niedostatecznym świetle szybko odczuwamy dyskomfort i ból oczu. To objawy zespołu suchego oka, który wiąże się z niedostatecznym nawilżeniem narządu wzroku.
To ciągła praca z ekranami i ciągłe siedzenie w telefonie pogarsza nam widzenie. Wiadomo, że to nie uniknione, bo technologia jest dziś wszędzie, ale można to robić odpowiednio, żeby zadbać o nasze oczy.
Czytani książek nie zepsuje wzroku. Pod warunkiem, że nie siedzisz 4 godziny bez przerwy wpatrzony w książkę (wtedy możesz wyhodować krótkowzroczność). Trzeba sobie robić krótkie przerwy i spojrzeć w dal przynajmniej co 20-30 minut podczas czytania.
Ekrany mają niszczący wpływ na wzrok. Więc zamiast siedzieć nad telefonem i scrollować Facebook bądź Instagram – znacznie lepiej poczytać książkę. Oczy się nie psują, rozwijamy wyobraźnię i koncentrację, uczymy się nowych, bardziej zaawansowanych idei (których nie nauczycie się w internecie).
Czytanie książek bardzo rozwija człowieka. Rozumieją to osoby, które czytają. I nigdy nie zrozumieją osoby, które nie zaczną czytać.
Oczy mogą się jedynie mocno męczyć przy zbyt słabym świetle. Jeśli czytasz przy odpowiednim nasłonecznieniu to nic Ci się nie stanie ze wzrokiem.