Czy domy szkieletowe są ciepłe? Jak je ogrzewać?
Czy domy szkieletowe są ciepłe? Jak ogrzewać domy szkieletowe? Jakie ogrzewanie wybrać do domu szkieletowego?
1 Odpowiedź
Pomieszczenia w domach szkieletowych nagrzewają się błyskawicznie, a uzyskane ciepło nie ucieka z nich tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku np. domów ceglanych. Zamiast murowanych ścian jest konstrukcja drewniana, która zarówno między słupkami, jak i od zewnątrz, jest izolowana. Ma dzięki temu bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a dzięki właściwej paroizolacji, także wysoką szczelność.
Do wyboru sposobu ogrzewania jest kilka opcji. Jedną z popularniejszych w ostatnich latach są pompy ciepła połączone z systemem ogrzewania podłogowego. Jest to ekologiczne rozwiązanie, bo bazuje na odnawialnych źródłach energii.
Dość często inwestorzy decydują się też na piece gazowe i tzw. podłogówkę lub kaloryfery montowane na ścianach. Dobrze sprawdzą się w nich również układy elektryczne. Atutem jest brak konieczności kupowania pieca, ale minusem wyższa cena prądu. Ostatnią, najmniej popularną możliwością są kotły na paliwa stałe.
Prz wyborze rodzaju ogrzewania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze niewielka moc minimalna to podstawowy parametr, na jaki powinieneś zwracać uwagę. Jednak bardzo istotne jest jeszcze, by układ zapewniał błyskawiczny dostęp do ciepła, był łatwy w sterowaniu pracą grzejników i umożliwiał szybkie zatrzymanie grzania oraz jego wznowienie, kiedy zajdzie taka konieczność.
Wpływa na to fakt, że domy kanadyjskie nie tylko szybko się ogrzewają, ale również łatwo jest je wręcz przegrzać. Dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję, dotyczącą zakupu układu cieplnego. W przypadku obiektów zaprojektowanych i wykonanych w technologii kanadyjskiej nie są potrzebne najefektywniejsze rozwiązania, a te najbardziej elastyczne.