Czy gorączkę trzeba wypocić? Czy trzeba ją zbijać?
Czy trzeba zbijać gorączkę? Czy lepiej ją wypocić? Kiedy zacząć zbijać gorączkę? Przy jakiej temperaturze? Czy gorączka może być śmiertelna, jeśli jej się nie zbije?
2 Odpowiedzi
Ogólnie jeśli jest niewielka do 37,5 to raczej się jej nie powinno zbijać, bo jest to obronny odruch organizmu dzięki któremu niektóre bakterie giną, bo są atakowane przez system immunologiczny. A gorączka to zewnętrzna oznaka tego, że coś zaatakowało organizm.
Wszystko zależy jak bardzo wysoka jest gorączka. Za normę uznaje się temperaturę 36,6 stopni Celsjusza, mierzone pod pachą. Jeśli gorączka osiąga wartość około 37,5 stopni to mówimy o stanie podgorączkowym. Jeśli dochodzi do wysokości 38,5 stopni jest to gorączka na poziomie umiarkowanym, natomiast powyżej tej wartości mamy już do czynienia z gorączką wysoką.
Podwyższona temperatura ciała jest jednym z naszych podstawowych mechanizmów obronnych i oznacza prawidłowe funkcje immunologiczne. Gorączka wielokrotnie zwiększa aktywność układu odpornościowego i przyspiesza proces zdrowienia.
Leczyć bowiem należy przyczynę gorączki, a nie samą gorączkę. Tak naprawdę podwyższona temperatura ciała jest najczęściej naszym sojusznikiem w zwalczaniu choroby, więc warto podejść do niej racjonalnie.
Jeśli mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym lub gorączką umiarkowaną to warto dać naturze zadziałać. U dzieci i osób starszych trzeba być bardziej ostrożnym bo ich organizmy są słabsze i trzeba je wspomóc zbijając gorączkę. Ale u przeciętnego dorosłego nie warto zbijać tej temperatury. Warto dobrze nawadniać wtedy organizm i dużo wypoczywać. Temperatura utrzymuje się ok 2-3 dni, jeśli trwa to dłużej to warto poradzić się już lekarza czy zbijać czy pozostać w takim stanie.
W tamtym roku byłam chora i lekarz zalecił mi nie zbijać gorączki do 38 stopni bo powiedział, że dzięki temu organizm się wzmocni i nie ma co brać za dużo leków, chyba że będzie wyższa to tak.
Utrzymująca się gorączka powyżej 41,5 °C grozi uszkodzeniem białek w komórkach nerwowych, co może prowadzić do śmierci, ale to raczej mało spotykana sytuacja i myślę, że chodziło w pytaniu o typowe przeziębienie.