Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?
Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku? Czy też powinno się jeździć tylko po jezdni? A może odwrotnie – nie wolno jezdnią, tylko chodnikiem? Jakie są przepisy drogowe dotyczące hulajnóg elektrycznych?
1 Odpowiedź
Na szczęście w maju 2021 roku, weszły w życie nowe przepisy regulujące jazdę hulajnogami w Polsce. Bo czasem, niektórzy użytkownicy tych urządzeń stwarzali mega zagrożenie. Nie raz widziałam hulajnogi na drogach warszawskich ulic, gdzie jeździły obok rozpędzonych samochodów.
Natomiast od 1 stycznia 2022 roku hulajnogi elektryczne w Polsce muszą spełniać określone warunki techniczne. Absolutną podstawą jest przynajmniej jeden hamulec. Wymagane jest także przednie i tylne oświetlenie, zamontowanie sygnału dźwiękowego, stopki oraz danych identyfikujących producenta. Hulajnoga elektryczna może mieć maksymalnie 140 cm długości, 90 szerokości, a także ważyć nie więcej niż 30 kg.
Przepisy określiły, że miejscem dla tych pojazdów są drogi dla rowerów lub pasy ruchu dla rowerów czyli tzw. ścieżki rowerowe. Obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 20 km/h. Wyjątkowo możemy jechać także po chodniku, jeśli chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej ścieżki rowerowej. W takim przypadku po chodniku hulajnoga musi jechać z prędkością dostosowaną do pieszych, czyli ok 3-5 km/h.
Hulajnogi mają możliwość także jazdy po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Warto przestrzegać przepisów, bo kara za brak ich stosowania może wynosić nawet kilka set złotych.