Czy jelita się ruszają? Czy mogą pęknąć?
Mam dwa pytania dotyczące jelit.
- Czy jelita się ruszają? Czy jelito może się lekko poruszyć? Czasami mam takie wrażenie, jakby mi się coś poruszyło w brzuchu. Mam nadzieję, że to nie żaden pasożyt.
- Czy jelito może pęknąć? Czy jelita mogą pęknąć? Czy jest możliwe pęknięcie jelita?
5 Odpowiedzi
Poprzez kosmki jelita poruszają one zawartością przechodzącą przez układ pokarmowy i odbywa się to ruchem perystaltycznym. Ale tego się nie czuje. Może masz jakieś gazy i to daje takie wrażenie poruszania się w brzuchu.
- Tak, jelita się ruszają. Mogą mieć też bolesne skurcze np. gdy się czymś zatrujesz i potem organizm żeby się pozbyć toksyn szybko, wywołuje je, do tego właśnie dochodzi biegunka. Przy czym jak ktoś ma gazy, też może odczuwać je w jelitach.
- Tak, jelito może pęknąć, na przykład podczas poważnego wypadku. Może też wystąpić perforacja jelit i tzw ich rozszczelnienie. Warto w pewnym wieku po prostu udać się na kolonoskopie. Albo wcześniej się udać jeśli w rodzinie wystąpił rak jelita grubego.
Tak, jelita jak najbardziej się poruszają. Ale są to ruchy dla nas na co dzień raczej nie wyczuwalne. Wyczuwalne mogą być gazy, które wytworzyły się w jelitach i się tam przemieszczają, żeby się wydostać na zewnątrz. Czasem mamy uczucie bulgotania, zalegania w jelitach. Wszystko to wiąże się ze złą dietą lub chorobami na tle diety/ naszego sposobu żywienia.
Może dojść do pękniecie jelita na skutek urazu/wypadku, ale także z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub powikłań po nieleczonym zapaleniu jelit.
Problemy z jelitami występują w 95% przypadków z tego powodu, że jemy za dużo i za mało się ruszamy. I przeważnie jemy za dużo potraw tłustych i ciężkostrawnych. Przeważnie przejście na lekką dietę i ruch wystarczy i nie są potrzebne żadne leki. Ale jak stan jest ciężki, to bez leków się nie obejdzie. Jeśli jelito pękło, to też oczywiście jest potrzeba interwencja lekarza. Ale jak to tylko silne wzdęcia, to jest jeszcze szansa, aby po prostu zmienić tryb życia.
Tak, jelita są aktywne i wykazują ruch, znanym jako perystaltyka, który pomaga przesuwać jedzenie przez układ pokarmowy.
Co do pęknięcia, jest to możliwe, ale bardzo rzadkie i zazwyczaj zdarza się w wyniku urazu, choroby (np. choroby zapalnej jelit) lub blokady.
Sytuacja taka jest bardzo poważna i stanowi nagłą potrzebę medyczną, ponieważ może prowadzić do zapalenia otrzewnej, czyli stanu zapalnego jamy brzusznej.
W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak intensywny ból brzucha, należy skonsultować się z lekarzem.