Czy kot może jeść czekoladę?
Czy kot może jeść czekoladę? Wiem, że nie wolno psom jeść czekolady i może im zaszkodzić. A czy kot może jeść czekoladę? Czy też czekolada jest szkodliwa dla kotów? Czy wasze koty jedzą czekoladę?
5 Odpowiedzi
Kilka ogólnych wskazówek dotyczących żywienia kota:
Teoretycznie kot może jeść surowe mięso, ale w praktyce mięso, które kupujemy w sklepie, może mieć w sobie szkodliwe bakterie i pasożyty, które są zabijane pod wpływem wysokich temperatur po obróbce cieplnej lub zamrożeniu. Dlatego można je najpierw zamrozić, a potem rozmrozić – wtedy wiele szkodliwych bakterii ginie.
A najlepiej jest mięso ugotować lub sparzyć. Wtedy mamy pewność, że pozbędziemy się szkodliwych bakterii i pasożytów.
Można kotu wprowadzić do diety niektóre warzywa, np. marchewkę czy ryż. Gotowane płatki owsiane także. Jednak powinien to być bardzo mały odsetek ogólnego posiłku kota.
W diecie kota należy unikać takich produktów, jak surowe jaja, czekolada czy ogólnie słodycze.
Szkodliwa dla kota jest też cebula. zawiera ona związki siarki atakujące czerwone krwinki i prowadzące do anemii.
Koty nie trawią laktozy, dlatego nie powinno się im dawać mleka. To mit, że mleko jest dobre dla kota.
Koty nie powinny spożywać czekolady bo jest ona dla nich szkodliwa. Substancje, które się w niej znajdują, są poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. W nasionach kakaowca występują alkaloidy roślinne: teobromina, kofeina i teofilina, które mają silne działanie na organizm, zarówno człowieka, jak i zwierzaka. Podczas gdy człowiek bez problemu radzi sobie z ich dawką, kot już niestety nie jest na nią tak odporny.
Teobromina działa podobnie jak kofeina, czyli przyspiesza pracę serca, zwęża naczynia krwionośne oraz działa moczopędnie. Każda z tych reakcji może być zagrożeniem dla Twojego kota. Zbyt duża utrata płynów lub mocno przyspieszona praca serca z łatwością może wywołać wręcz tragiczne konsekwencje dla zdrowia. Drżenie, częstoskurcz, kołatanie serca, odwodnienie i pobudzenie układu nerwowego w szybkim czasie może zabić nawet dorosłego kota.
Nie warto ryzykować takich zachować, dbajmy o nasze zwierzaki.
Koty powinny jeść surowe mięso, w żadnym wypadku gotowane. Osoba, która napisała brednie w odpowiedzi, jest w wielkim błędzie. Koty są mięsożercami i to takimi, które powinny jeść surowe mięso. W ugotowanym bowiem giną takie substancje, które są niezbędne dla kociego organizmu, jak przykładowo tryptofan.
W obecnych czasach mięso jest badane przez weterynarza zanim trafi do sklepu, a więc zakażenie pasożytami jest, ale niewielkie. Większe ryzyko zakażeniem jest wówczas, kiedy ktoś wypuszcza koty samopas na dwór. Tak samo będzie jeśli kot zje muchę, czy ćmę, która wleciała do domu. Również my, możemy na butach przynieść do domu pasożyty i bakterie.
Koty nie powinny jeść zbóż, w tym ryżu. Jak już wspomniałem, koty to ściśli mięsożercy, a zboża nie są produktami mięsnymi. Ryż, tak jak pszenica, owies, nie wnoszą niczego do kociej diety, są tylko szkodliwymi zapychaczami, które u tych zwierząt spowodują zaleganie treści pokarmowej w jelitach. Bo ich układ trawienny jest inny i nie potrzebują błonnika. Koty za to doskonale trawią tłuszcze, dlatego można podawać im gęsi smalec, bądź tłuszcz odkrojony z mięsa.
I z tym się zgodzę, koty nie powinny pić mleka, nie tylko ze względu na laktozę, ale również na kazeinę, która może uszkadzać u kotów o.u.n. Koty także nie powinny jeść czekolady, ani innych słodyczy. Już pomijając fakt, że nic im to nie daje, to koty nie czują słodkiego smaku. Jedzą czekoladę jak już im ktoś da, ze względu na to, że jest tłusta.
Przypisy (bo warto potwierdzić coś badaniami, a nie wynikami Instytutu Badań z D, bądź: „słuchaj stary, bo wiem to od ziomala):
- Feline nutrition foundation, M. Gates, rok 2013, „Answers: what exactly is an obligate carnivore?”
- Texas A&M University Veterinary medicine & biomedical sciences 2018, „Cats are carnivores, so they should it like one”
- „Zaklinacz kotów, jak rozmawiać z kotem”, C. Bessant
- Comparative biochemistry and physiology a – physiology, 114,3,205-209, Bradshaw, Goodwin, LegrandDeFretin, Nott, „Food selection by the domestic cat, an obligate carnivore”
Jeśli komuś j. ang. przeszkadza, to polecam profesjonalnego, kociego dietetyka, który nie boi się uczestniczyć w zjazdach naukowych, konferencjach i badaniach, to pani Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, która prowadzi stronę surowekotki.pl
Zdecydowanie koty nie powinny jeść czekolady, tak samo jak i inne zwierzeta. Nie powinno się jej podawać także psom.
Czekolada jest dla zwierząt, w tym dla kotów, toksyczna. Jeśli poczęstujesz kota czekoladą to nie zrobisz mu tym przysługi. Możesz mu tylko zaszkodzić.