Czy krzem jest szkodliwy? Czy krzem szkodzi zdrowiu?
Czy krzem jest szkodliwy? Jaki wpływ na organizm ma krzem? A może krzem jest potrzebny w naszym organizmie? Jakie są właściwości krzemu?
5 Odpowiedzi
W odpowiednich ilościach krzem jest bardzo dobry dla organizmu. Ale jak jest go za dużo lub za mało w diecie, to niedobrze.
Jeśli masz w diecie krzem w prawidłowych ilościach, będzie on przyczyniać się do prawidłowej budowy i funkcjonowania twoich kości. Ponadto pozytywnie wpłynie na funkcje poznawcze. Są też wstępne badania, że zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, ale jeszcze niepewne. Ma też dobry wpływ na włosy, paznokcie i skórę.
Mało kto wie, że krzem jest składnikiem naszej tkanki łącznej, z której zbudowane są m. in. skóra, kości, zastawki serca, naczynia krwionośne, śluzówka, zastawki serca, ścięgna czy stawy. Człowiek w ciągu dnia potrzebuje 15–40 mg krzemu.
Niedobór krzemu prowadzi do deformacji kości, zaburzeń wzrostu (w okresie wzrostu) i osłabienia szkieletu.
Gdy czlowiek ma niedobór krzemu, to objawami są też robiący się cellulit i zmarszczki, miażdżyca, wypadanie włosów i brak połysku włosów. Osłabienie włosów i paznokci oraz zwiększona łamliwość kości to także objawy niedoboru krzemu (ale mogą być objawem niedoboru innych składników). Jeśli ma się odpowiednią dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby, jajka, nabiał, nie ma powodu do obaw. Trochę mięsa też nie zaszkodzi, ale nie w dużych ilościach.
Można też mieć nadmiar krzemu w organizmie. Może się to dziać przy nadmiernym obżarstwie. Wtedy mogą powstawać kamienie nerkowe, częstomocz i w ogóle nerki są nadmiernie obciążone.
Bogate w krzem są marchewka, rzodkiewka, burak, kukurydza, fasola szparagowa, daktyle, rodzynki, zwykła fasola. Olbrzymie ilości krzemu ma pokrzywa i skrzyp polny. Także niefiltrowane piwo, mleczko pszczele, orzechy laskowe i woda źródlana są źródłami krzemu.
Krzem jest naturalnym składnikiem środowiska i jest niezbędny do zdrowia ludzi.
Jest obecny w naszej skórze, włosach, paznokciach i kościach.
Jednak długotrwałe narażenie na wysokie stężenia krzemu, zwłaszcza w formie pyłu krzemionkowego, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak silikoza, choroba płuc związana z narażeniem na pył krzemowy w miejscach pracy, takich jak kopalnie, kamieniołomy, czy przemysł budowlany.
Zawsze należy stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, gdy istnieje ryzyko narażenia na pył krzemowy.