Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na rezonans?
Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na rezonans? Czy lekarz rodzinny może mnie skierować na rezonans? Czy najpierw muszę się umówić na wizytę u lekarza specjalisty?
5 Odpowiedzi
Zależy jaki to przypadek zdrowotny i jak bardzo skomplikowana jest sprawa. Lekarz ogólny na pewno może Ci dać skierowanie do specjalisty, który Cię tam wyślę. Ale teraz w czasach koony to w sumie może funkcjonować inaczej.
Nie ma sensu, aby lekarz rodzinny dawał skierowanie na rezonans – chyba że wyniki badania krwi i moczu są bardzo złe i wszystko wskazuje na to, że trzeba działać szybko.
U mnie było tak, że miałam zawroty głowy. Najpierw zostałam skierowana do neurologa i potem dopiero od neurologa na rezonans. Kolejka do neurologa była około 20 osób i czekałam około 3 godziny w kolejce.
Lekarz rodzinny nie może wystawić skierowania na badanie rezonansem magnetycznym. Rezonans magnetyczny to drogie badanie i nie przepisuje się tego na lewo i prawo bez innych, bardziej podstawowych badań.
Skierowanie na rezonans magnetyczny może wystawić tylko lekarz specjalista, który współpracuje z przychodnią specjalistyczną udzielającą świadczenia w ramach NFZ.
Lekarze, którzy mogą Cię skierować na rezonans, to:
- urolodzy
- neurolodzy
- ortopedzi
- neurochirurdzy
- chirurdzy
- kardiolodzy
Inne specjalizacje oczywiście też.
Mój brat miał zawroty głowy i wmówił sobie, że ma guza mózgu 🙂 Chciał skierowanie od lekarza rodzinnego na rezonans, ale nie dostał.
Dostał dopiero od neurologa dostał skierowanie. I musiał w kolejce siedzieć 4 godziny, czekając na wizytę. Wszystko wyszło dobrze, nie ma żadnego guza.
Wychodzi na to, że zawroty głowy miał z przemęczenia, stresu i przepracowania.
Po urlopie mu przeszło.
W Polsce lekarz rodzinny (POZ) nie może bezpośrednio wystawić skierowania na rezonans magnetyczny w ramach NFZ. Oto kluczowe informacje:
- Skierowanie na rezonans może wystawić tylko lekarz specjalista, np. neurolog, ortopeda czy kardiolog.
- Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty, jeśli uważa, że badanie rezonansem jest potrzebne.
- Specjalista ocenia zasadność badania i może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny.
- Skierowanie od lekarza specjalisty jest honorowane przez placówki współpracujące z NFZ.
- W przypadku prywatnej opieki zdrowotnej, pacjent może wykonać rezonans bez skierowania, ale musi sam pokryć koszty badania.
- Skierowanie na rezonans w ramach NFZ nie ma określonego terminu ważności – jest ważne tak długo, jak istnieje potrzeba wykonania badania.
Warto pamiętać, że czas oczekiwania na badanie rezonansem w ramach NFZ może być długi. W nagłych przypadkach lub gdy pacjent chce przyspieszyć diagnostykę, może rozważyć wykonanie badania prywatnie.