Czy mąż może wziąć zwolnienie na żonę w ciąży?
Czy mąż ma prawo do tego, aby wziąć zwolnienie w pracy na to, aby pomóc żonie, która jest już w zaawansowanej ciąży i potrzebuje, aby ktoś był przy niej? Czy mąż może wziąć zwolnienie na żonę w ciąży?
5 Odpowiedzi
Jak się urodzi dziecko to mąż dostaje 2 tygodnie wolnego w pracy. Ale w praktyce to wygląda tak, że na przykład mój szwagier z tego wolnego w pełni nie mógł skorzystać, bo było dużo roboty i szef go nie chciał puścić.
Można wziąć zwolnienie na dwa tygodnie, albo można iść na urlop tacierzyński. To już kwestia dogadania się między małżonkami, przepisy prawne są w tej kwestii jasne.
W sumie to spoko opcja. Nie wiedziałam, że urlop tacieżyński może być brany przed tym jak urodzi się dziecko. Ale podejrzewam, że nie wszyscy pracodawcy dają taką możliwość. Szczególnie, że tak jak tu wspominają niektóre prace wymagają zaangażowania i szef nie może się zgodzić na tak długie wolne.
Gdy twoja małżonka jest w ciąży i wymaga opieki, masz prawo poprosić lekarza o wystawienie Ci z tego tytułu zwolnienia lekarskiego.
A gdy nie możesz wykonywać pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, należy Ci się rekompensata zarobku, który utraciłeś.
Nie można wziąć zwolnienia na żonę, gdy ta się gorzej czuje. Prawo na to nie pozwala.
Nie, mąż nie może wziąć zwolnienia lekarskiego na żonę w ciąży. W Polsce zwolnienie lekarskie jest przyznawane tylko osobie, która jest fizycznie lub psychicznie niezdolna do pracy. Jeśli żona jest w ciąży i ma problemy zdrowotne, powinna skonsultować się z lekarzem, który może wystawić jej zwolnienie. Jeżeli mąż chce pomóc żonie, może ubiegać się o urlop na okoliczność narodzin dziecka (tzw. urlop tacierzyński) lub urlop wychowawczy.
Można iść na zwolnienie, ale w związku z narodzinami dziecka. Nie w związku z tym, że żona w ciąży źle się czuje. W takiej okoliczności tylko żona może dostać zwolnienie.