Czy melisa jest moczopędna? Jakie ma przeciwwskazania?
Czy melisa jest moczopędna? Jakie ma przeciwwskazania? Jakie są przeciwwskazania do picia melisy? Kto nie powinien pić melisy?
3 Odpowiedzi
Melisa ma lekkie działanie moczopędne ale daleko jej pod tym względem do mięty. Kto pił przed snem ten wie, że już nigdy tego nie zrobi 🙂
Jedynym przeciwwskazaniem do picia naparu z melisy jest równoczesne przyjmowanie leków uspokajających czy ziół o tym samym działaniu.
Melisa, czyli Melissa officinalis L., jest ziołem z rodziny miętowatych, które ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej.
Chociaż melisa jest znana przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, przeciwwirusowych i antybakteryjnych , nie ma bezpośrednich dowodów na to, że ma ona właściwości moczopędne.
Jeśli szukasz ziół o działaniu moczopędnym, warto zwrócić uwagę na inne zioła, takie jak skrzyp polny, pieprz wodny czy pokrzywa.
Przed rozpoczęciem stosowania ziół moczopędnych, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. ziół, aby uzyskać odpowiednie dawki i sprawdzić ewentualne interakcje z innymi lekami.
Chociaż jest to zioło stosunkowo bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania i ograniczenia, o których warto wiedzieć przed spożywaniem melisy:
- Alergia – osoby uczulone na melisę lub inne rośliny z rodziny jasnotowatych (np. miętę) powinny unikać spożywania melisy.
- Ciąża i karmienie piersią – brakuje wystarczających dowodów na to, że melisa jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego lepiej unikać jej stosowania w tych okresach.
- Choroby tarczycy – melisa może wpływać na poziom hormonów tarczycy, dlatego osoby z chorobami tarczycy, takimi jak niedoczynność tarczycy lub choroba Gravesa-Basedowa, powinny skonsultować się z lekarzem przed spożywaniem melisy.
- Interakcje z lekami – melisa może wpływać na działanie niektórych leków, zwłaszcza leków przeciwlękowych, uspokajających, przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych i leków na tarczycę. Przed spożyciem melisy warto skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmujesz inne leki.
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. ziół przed rozpoczęciem stosowania melisy lub jakiegokolwiek innego zioła, szczególnie jeśli masz przewlekłe schorzenia lub przyjmujesz inne leki.