Czy Morze Bałtyckie jest słone?
Czy Morze Bałtyckie jest słone? A jeśli tak, to czy jest bardziej słone, niż np. Morze Śródziemne, czy mniej?
4 Odpowiedzi
Tak, jest słone, ale są morza, które są znacznie bardziej słone. Poziom zasolenia Morza Bałtyckiego nie jest duży.
Tak, ale zasolenie jest bardzo małe. 5 najbardziej słonych mórz na świecie:
1. Morze Czerwone – Jest to jedno z najbardziej zasolonych mórz na świecie, z zawartością soli wynoszącą około 4%. Znajduje się między Afryką a Azją, a jego wysokie poziom soli wynika z wysokiej temperatury powietrza, dużego parowania i małej ilości opadów.
2. Morze Martwe – Choć jest to technicznie jezioro, Morze Martwe jest jednym z najbardziej zasolonych ciał wodnych na świecie, z zawartością soli wynoszącą niesamowite 33.7%. Jego nazwa pochodzi od faktu, że jest tak zasolone, że prawie nic w nim nie żyje.
3. Zatoka Perska – Zatoka Perska, znajdująca się między Iranem a Półwyspem Arabskim, ma zawartość soli wynoszącą około 3.5%. Jest to jedno z najbardziej zasolonych mórz na świecie, ze względu na wysokie temperatury i dużą ilość parowania.
4. Morze Karaibskie – Jest to jedno z najbardziej zasolonych mórz na świecie, z zawartością soli wynoszącą około 3.6%. Jego wysoka zawartość soli wynika z ciepłego klimatu regionu, który prowadzi do dużego parowania.
5. Morze Śródziemne – Z zawartością soli wynoszącą około 3.8%, jest to jedno z najbardziej zasolonych mórz na świecie. Wynika to z dużej ilości parowania, niewielkiej ilości opadów i braku znaczących źródeł świeżej wody.
Tak, Morze Bałtyckie jest słone, ale jego zawartość soli jest znacznie niższa niż w większości innych mórz. Zawartość soli w Bałtyku wynosi średnio około 0,8%, podczas gdy w oceanach na ogół wynosi około 3,5%. Różnica jest spowodowana przede wszystkim dużą ilością słodkiej wody wpływającej do Bałtyku z rzek i opadów atmosferycznych.
Nie jest. Właśnie wróciliśmy znad Bałtyku.