Czy można myć chomika? Czy można kąpać chomiki?
Czy można myć chomika? Czy chomik sam się myje, czy trzeba go myć? Powinno się kąpać chomika? Można kąpać chomika? Czy zostawić go w spokoju i sam zadba o swoją higienę?
4 Odpowiedzi
Nie, chomika nie wolno kąpać w wodzie ani ich namydlać. Można tym mu zrobić krzywdę, a nawet go zabić. Kąpiel w wodzie może sprawić, że obniżysz mu temperaturę ciała i wpadnie w hipotermię, mógłby też połknąć wodę albo szampon. On sam spokojnie zadba o swoją higienę.
Jeśli jednak uważasz, że przydałaby mu się pomoc przy higienie to można go wyczyścić na sucho. W tym celu kup mu piasek dla chomików albo szynszyli. Chomiki bardzo to lubią, piasku używają w naturze właśnie między innymi w celach mycia się. Wsyp ten piasek do jakiegoś pojemnika i wstaw mu do klatki. Będzie chętnie do niego wchodzić, kiedy tylko będzie chciał i miał taką potrzebę.
Chomiki, podobnie jak koty, potrafią dbać samodzielnie o swoją higienę i nie powinno być konieczności kąpania chomika. Dla chomików najlepsza jest kąpiel piaskowa (i chyba jest to jedyne bezpieczne rozwiązanie). Warto zadbać, aby chomik miał taki piasek i mógł się w nim wykąpać od czasu do czasu.
Chomika nie powinna się kąpać, bo chomiki same potrafią o siebie zadbać. Nie robią tego tylko te, które są chore i po prostu nie są w stanie już tak dobrze czyścić swojego futerka. Jednakże wówczas należy zabrać chomika do weterynarza i dowiedzieć się co mu jest. A przy okazji wtedy możesz zapytać, czy możesz go wykąpać i w czym. Bo na pewno nie w ludzkim szamponie.
Inna sprawa, że w sytuacjach, w których chomik choruje i nie dba o futro (wiele zwierząt chorych przestaje pielęgnować sierść) należy znaleźć odpowiedniego weterynarza, a nie pierwszego z brzegu. Warto więc zwrócić uwagę na specjalizację danego weta, bo są tacy, którzy specjalizują się w kwestiach np. gryzoni, inni lepiej znają się na psach, albo kotach itp.
Lepiej tego nie robić, jeśli nie ma takiego wskazania od weterynarza. Chomiki potrafią same zadbać o swoje futerko i czystość. Jeśli natomiast zwierzę nie będzie dbało o swoją sierść oznacza to najpewniej, że jest chore, albo zaczyna mu się stan choroby i wówczas nadal nie należy kąpać, a iść do weterynarza. A on ustali co potem.