Czy mucha czuje ból? Czy ma uszy?
Czy mucha ma uszy? Czy mucha czuje ból? Czy też mucha nie jest wyposażona w receptory bólowe? Czy mucha słyszy? Ma jakieś narządy odpowiedzialne za słuch?
3 Odpowiedzi
Istnieje debata na temat tego, czy muchy odczuwają ból, ale powszechnie uważa się, że nie. Dzieje się tak dlatego, że mają one zupełnie inny układ nerwowy niż ssaki i brakuje im receptorów, które są niezbędne do odczuwania bólu.
Mają jednak narządy zmysłów, które pozwalają im wykryć dotyk, ciśnienie, ciepło i zimno. Mają też proste uszy, które potrafią wykryć fale dźwiękowe.
Muchy muszą jako tako odczuwać ból, ponieważ gdyby nie odczuwały bólu, nic by ich nie powstrzymywało przed tym, aby wfrunąć w ogień czy zamarznąć na mrozie.
Uważa się, że mucha odczuwa pewien poziom bólu i dyskomfortu, ponieważ wykazano, że reaguje na bodźce, które wywołałyby ból u innych zwierząt.
Na przykład, kiedy noga muchy jest uszczypnięta, często próbuje ona uciec lub oddalić się od źródła bólu. Ponadto wykazano, że muchy unikają miejsc, w których wcześniej zostały skrzywdzone lub zranione.
Jeśli chodzi o to, czy mucha ma uszy czy nie, to jest to trochę trudniejsze pytanie do odpowiedzi.
Chociaż muchy mają na głowie struktury podobne do uszu, nie funkcjonują one w taki sam sposób, jak nasze uszy. Struktury te, zwane campaniform sensilla, służą do wykrywania wibracji w powietrzu, które mucha wykorzystuje do nawigacji w swoim otoczeniu.
Ale w sumie dźwięk to nic innego, jak wibracje (fale dźwiękowe). Tylko mucha nie słyszy całej gamy dźwięku, tak jak ludzie słyszą.