Czy mucha ma serce? Czy mucha ma mózg?
Czy mucha ma serce? Czy mucha ma mózg? Czy muchy wyposażone są w mózg i serce, czy też ich anatomia wygląda inaczej? Muchy mają serce i mózg, czy nie mają?
5 Odpowiedzi
Muchy należą do rzędu Diptera. Ponieważ są prostymi stworzeniami, nie mają krwi w swoich ciałach. Substancje odżywcze są rozprowadzane bezpośrednio po całym ciele. Oddychają za pomocą tchawicy. Dlatego nie potrzebują serca do rozprowadzania tlenu po organizmie przez układ krwionośny, tak jak to jest w przypadku człowieka.
Chociaż serce lub podobny organ jest nam bardzo potrzebny, niektórym żywym istotom nie jest potrzebny. Jest to związane z procesem ewolucyjnym, przez który przeszła istota i grupa, w której żyła. Organizmy istot żywych na świecie funkcjonują bardzo różnorako. Ponadto, dokonując takich porównań, należy ocenić każdą żywą istotę w ramach własnej grupy.
Tak, muchy mają mózg. Bardzo mały, ale mają.
Ich móżdżek mikroskopijnych rozmiarów przetwarza sygnały wizualne z taką szybkością, że na razie ani człowiek, ani żadna jego technologia nie jest w stanie temu dorównać. Dlatego jak próbujesz uderzyć muchę w powietrzu, potrafi ona zrobić unik. Mucha spostrzeże nawet ruch trwający ułamek sekundy.
Mucha ma serce, ale to nie jest takie serce dokładnie, jak u człowieka. Owady są inne anatomicznie od ssaków.
Układ krwionośny jest u muchy otwarty, leży po grzbietowej stronie ciała. Składa się z wielokomorowego serca i krótkiej aorty. Serce umiejscowione jest w połowie odwłoka. Pompuje ono hemolimfę ku przodowi ciała do aorty, po czym wylewa się ona i krąży w różnorakich jamach ciała owada.
Owady mają swego rodzaju mózg i serce. Ale to działa inaczej. Mózg jest taki, że jest w głowie, ale też biegną receptory nerwowe wzdłuż ciała i one odbierają sygnały.
Mucha ma serce mucha ma mózg