Czy obecność na wykładach na studiach jest obowiązkowa?
Czy obecność na wykładach na studiach jest obowiązkowa? Czy trzeba chodzić na wykłady, czy też nie ma takiej konieczności?
5 Odpowiedzi
Oficjalnie nie jest obowiązkowe uczestnictwo w wykładach, przy czym to i tak będzie zależało od wykładowcy. Niektórzy potrafią puścić listę, aby się studenci na nią wpisali imieniem i nazwiskiem.
To tak naprawdę zależy tylko i wyłacznie od Ciebie. Nikt Cię nie będzie za to ścigał jak w szkole średniej. Ale czasem wykładowca wymaga określonej obecności żeby móc zaliczyć przedmiot. Niektóre z przedmiotów są wyjątkowo nudne no ale na to już się nic nie poradzi.
Wszystko zależy od wykładowcy. Na pewno warto iść na pierwsze wykłady i wtedy zazwyczaj profesor mówi czego oczekuje od studenta na zaliczenie jego przedmiotu. Czasem chcą żeby mieć chociaż 50 % obecności a czasem nie musisz chodzić wcale bo interesuje ich tylko czy dasz radę zaliczyć i to tak naprawdę Twoja sprawa jak to zrobisz. Więc pierwsze zajęcia obowiązkowo, a później to już będziesz wiedzieć, które przedmioty wybrać a które można troszkę olać 🙂
Racja, teoretycznie wykłady nie są obowiązkowe. Na UJ, UMCS i UJK osobiście nigdy nie spotkałam się ze sprawdzaniem listy. (Wyjątkiem były ostatnie listy pandemiczne- w razie potrzeby pójścia na kwarantannę). Ale oczywiście słyszałam o przypadkach, w których wykładowcy wymagali obecności na wykładach.
Obecność na wykładach na studiach jest kwestią zależną od regulaminu danej uczelni oraz od zasad panujących na konkretnym wydziale lub kierunku studiów.
Wiele uczelni stosuje system ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System), w ramach którego studenci muszą zdobyć odpowiednią liczbę punktów, aby ukończyć dany kurs lub semestr. Punkty te mogą być przyznawane m.in. za obecność na wykładach.
Poniżej przedstawiam ogólne zasady dotyczące obecności na wykładach:
- Wykłady obowiązkowe – na niektórych uczelniach i kierunkach obecność na wykładach jest wymagana i może być sprawdzana. Nieobecności często muszą być usprawiedliwione, a przekroczenie dopuszczalnej liczby nieobecności może skutkować koniecznością ponownego zapisania się na przedmiot.
- Wykłady nieobowiązkowe – na innych kierunkach obecność na wykładach może być zalecana, ale nie jest formalnie sprawdzana. Studenci są zachęcani do uczestnictwa w zajęciach, aby lepiej przyswoić materiał, ale ostateczna decyzja o obecności należy do nich.
- Seminaria i ćwiczenia – zazwyczaj mają one charakter bardziej interaktywny i obecność na nich jest częściej obowiązkowa niż na wykładach. Wymagana obecność jest częścią procesu oceny i zaliczenia przedmiotu.
- E-learning i studia zaoczne – w przypadku studiów prowadzonych w formie online lub zaocznie, wymagania dotyczące obecności mogą być mniej restrykcyjne lub przybierać inną formę, np. udział w dyskusjach na forach internetowych czy zaliczanie zadań online.