Czy oczy rosną? Czy oczy zmieniają kolor?
Mam dwa pytania dotyczące ludzkiego oka.
- Czy oczy rosną? A wiadomo że jak jest się dzieckiem to są mniejsze, niż jak jest się osobą dorosłą. Tak mi się zdaje. Ale czy potem one jeszcze rosną wraz z wiekiem?
- Czy oczy zmieniają kolor? Wydaje mi się, że w dzieciństwie miałem brązowe oczy, a teraz mam zielone.
8 Odpowiedzi
- Tak, oko ludzkie rośnie. Dziecko po urodzeniu ma oko wielkości 70 procent oka dorosłego. Po 2. roku życia oko rośnie mm na kilka lat i ostateczna wielkość oka kształtuje się w wieku 17 lat.
- Za kolor oczu odpowiada pigment zwany melaniną. Z wiekiem u dziecka może uwolnić się więcej tego pigmentu i np. z jasnoniebieskich oczy maluszka mogą stać się brązowe lub zielone.
Ludzie oko rośnie wraz z wiekiem i jego wzrost zatrzymuje się około 17 czy 18 lat. Tęczówki zmieniają barwę, ale dzieje się to u małych dzieci. Jako dorosła osoba, już raczej nie możesz na to liczyć, chyba że sobie kupisz soczewki kolorowe.
Oczy nie rosną raczej jak już się jest dorosłym. Ale jak się nagle bardzo chudnie, to może być takie wrażenie wizualne, że oczy są większe.
Ludzkie oko zmienia rozmiar i rośnie, choć w pewnym momencie już przestaje. Zmienia ono również swoją wagę.
Kolor też może zmienić się, bo niemowlęta mają zazwyczaj niebieski kolor oczu, a potem może on przybrać inną barwę.
Zazwyczaj kolor oczu staje się trwały w wieku około 3 lat. Po ustaleniu się koloru oczu, zazwyczaj nie ulega on już później zmianie. Na kolor oczu i jego zmianę na inny pigment może jednak wpływać kilka czynników. Ale chodzi głównie o chwilowe postrzeganie koloru oczu, nie stałą zmianę. Są to:
Rozmiar źrenic
Rozmiar źrenic może powodować zmianę postrzeganego koloru oczu. Gdy źrenice kurczą się lub rozszerzają, kolor oczu może wydawać się inny. Gdy źrenice się rozszerzają, nie odsłania się tak dużo tęczówek, a pozostałe tęczówki mogą sprawiać wrażenie ciemniejszych.
Z kolei gdy źrenice zwężają się, oczy mogą wydawać się jaśniejsze.
Zwiększona ekspozycja na słońce
Powoduje ona, że organizm produkuje większą ilość melaniny. Nawet jeśli kolor oczu ustalił się, może on ulec małej zmianie, jeśli będziemy wystawiać oczy na działanie większej ilości światła słonecznego. W wyniku tego oczy mogą mieć ciemniejszy odcień brązu, błękitu, zieleni lub szarości, w zależności od aktualnego koloru oczu. Niemniej jednak nie jest zdrowo wystawiać oczy zbyt długo i często na słońce i nie zaleca się tego robić.
Światło słoneczne może również sprawić, że ujawnią się kolory, które już znajdowały się w oczach. Tzn. obserwator może zobaczyć kolory u danej osoby, których nie widać w sztucznym świetle. Ponieważ światło słoneczne jest znacznie jaśniejsze.
Ubrania, które mamy na sobie, również mogą zmieniać postrzeganie naszego koloru oczu.
Osoby mające heterochromię mogą doświadczyć zmiany koloru oczu lub jednego oka. Jedno oko może mieć dwa kolory, albo w jednym oku jest jeden kolor, w drugim inny.
Dziecko ma mniejsze gałki oczne, niż osoba dorosła. Ale oczy nie rosną przez całe życie.
Raczej w niewielkim stopniu, ale jednak oczy rosną z wiekiem. Nie jest to jakaś gigantyczna zmiana rozmiaru.
Krótko po przyjściu na świat kolor oczu może się zmienić.
- Oczy nie rosną. Rozmiar oczu człowieka jest praktycznie stały od urodzenia i zmienia się nieznacznie w trakcie dzieciństwa. Dlatego niemowlęta i małe dzieci wydają się mieć szczególnie duże oczy w porównaniu do reszty twarzy.
- Oczy mogą wydawać się zmieniać kolor w zależności od oświetlenia, koloru ubrań, czy makijażu, ale pigmentacja tęczówki (część oka, która nadaje jej kolor) jest ustalona genetycznie i nie ulega zmianom. Jednak choroby, leki, starzenie się lub urazy mogą powodować pewne zmiany w kolorze oczu.