Czy piorun może wybić szybę? Czy może uderzyć w telefon?
Czy piorun może uderzyć w telefon? A jak uderzy w telefon, to może zrobić krzywdę człowiekowi?
Drugie pytanie – czy piorun może wybić szybę w domu? Albo w samochodzie? Czy przejdzie przez szybę / okno?
3 Odpowiedzi
Piorun może uderzyć w telefon, chociaż bardziej prawdopodobne jest, że uderzy w coś, co jest ostro zakończone, albo wysokie, bądź jedno i drugie. Natomiast mitem jest to, że telefony komórkowe ściągają pioruny, nawet jeśli przez nie rozmawia w trakcie burzy. Prędzej urządzenie zostanie uszkodzone z powodu np. powstałego pola elektromagnetycznego jeśli piorun uderzy gdzieś blisko. (No chyba, że będziesz rozmawiać przez komórkę, która jest wpięta w gniazdko elektryczne, a masz słabą instalację elektryczną w domu wtedy może być nieco gorzej).
Piorun może zrobić krzywdę człowiekowi, bez względu na to czy trzyma ten telefon, czy nie. Nawet jeśli nie uderzy bezpośrednio w człowieka, a obok.
Piorun nie przejdzie przez szybę, bo szkło nie przewodzi prądu. Samochód jest jednym z bardziej bezpiecznych miejsc w jakim można się schować przed burzą. Szyby zniszczyć piorun nie powinien, za to może na przykład przepalić karoserię, ale nawet jak to zrobi, to co najwyżej powinien przepalić instalację elektryczną w aucie. Warto jednak pamiętać żeby nie dotykać szyby podczas wyładowania, bo to już może mieć konsekwencje.
Piorun nie uderzył w szybę, szyba nie przewodzi prądu. Jeśli chodzi o przyciągnięcie pioruna przez telefon, to co najwyżej na pustkowiu gdzie nie ma żadnych innych elementów mogących przyciągnąć piorun. Ale i to jest bardzo mało prawdopodobne, ja osobiście nie słyszałem aby komukolwiek komórka przyciągnęła piona. Ale teoretycznie jest to możliwe.
Bezpośrednio uderzając w szybę – nie. Ale może uderzyć coś innego i jakiś obiekt może uderzyć w szybę. W samochodzie podczas burzy jest bezpiecznie, ponieważ tworzy się tak zwana klatka faradaya.
Korzystanie z telefonu przewodowego w trakcie burzy nie jest zalecane, ponieważ telefon jest fizycznie połączony przewodami z otoczeniem.
Natomiast telefon komórkowy jest bezprzewodowy i prąd elektryczny z pobliskiego wyładowania atmosferycznego nie dosięgnie telefonu. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas burzy jest bezpieczne.