Czy podział majątku może się przedawnić?
Czy podział majątku może się przedawnić? A jeśli tak, to po jakim czasie występuje takowe przedawnienie? Czy da się jakoś uniknąć podziału majątku po rozwodzie?
4 Odpowiedzi
Podział majątku nie może się przedawnić. Wniosek o dokonanie podziału majątku można złożyć w sądzie po dowolnym czasie, gdy powstanie ustrój rozdzielności majątkowej między małżonkami. Zawarcie umowy również nie doznaje czasowych ograniczeń.
Przepisy nie regulują terminu przedawnienia podziału majątku po rozwodzie, dlatego nie ma żadnego terminu, można to zrobić w dowolnym czasie.
Jednak zwlekanie nie ma sensu, ponieważ np. jak posiadają małżonkowie wspólny samochód, to osoba korzystająca z auta ma lepiej, gdyż z niego korzysta, a auto się zużywa i jego wartość z miesiąca na miesiąc spada.
Jeśli podczas postępowania rozwodowego nie dojdzie do podziału majątku wspólnego, trzeba to rozstrzygnąć w późniejszym terminie we właściwym sądzie rejonowym.
Podziału majątku wspólnego małżonków nie przedawnia się w Polsce. Może on nastąpić zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po jego rozwiązaniu, niezależnie od upływu czasu. Przedawnienie dotyczy praw i obowiązków, które mogą być dochodzone na drodze sądowej. Podział majątku nie jest jednak prawem czy obowiązkiem, lecz stanem faktycznym, który można uregulować w każdym momencie.
Jednak, zgodnie z prawem cywilnym, roszczenia związane z podziałem majątku, takie jak na przykład roszczenia o zwrot wkładów przekroczonego, mogą ulec przedawnieniu.
W takich przypadkach okres przedawnienia wynosi zazwyczaj 3 lata od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Nie ma czegoś takiego jak przedawnienie podziału majątku. Podział majątku to nie przestępstwo.