Czy polimer to plastik?
Czy polimer to plastik? Czy polimer to po prostu bardziej naukowe określenie plastiku? Czy to jest coś innego?
6 Odpowiedzi
Plastik tworzy się z polimerów sztucznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych.
Polimery zaś to substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Słowo Polimer pochodzi z greckiego – polymeres oznaczającego wieloczęściowy, zbudowany z wielu części.
Polimery składają się z merów (poli, czyli wiele, i mery). Mery to wielokrotnie powtórzone jednostki.
Bardzo duża masa cząsteczkowa oznacza, że przełączenie lub odjęcie jednego meru nie zmienia właściwości fizycznych czy chemicznych danego obiektu.
Przeciwieństwo stanowią oligomery – tam odjęcie meru już może mieć wpływ na zmianę właściwości fizycznych czy chemicznych.
Plastik i inne syntetyczne tworzywa sztuczne tworzone są z paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz czy węgiel. Paliwa te to wytworzone w ciągu milionów lat szczątki wymarłych na naszej planecie organizmów.
Najczęściej wykorzystuje się ropę lub gaz – węgiel znacznie rzadziej.
Tworzywa sztuczne to właśnie polimery. Plastik robi się z polimerów.
Pytanie powinno brzmieć odwrotnie – czy plastik to polimer. Plastik jest robiony z polimerów. Polimery to szersze pojęcie i obejmuje nie tylko plastik, co dobrze objaśniono powyżej.
Polimer to plastik, platik to polimer. A dokładnie to tworzywo sztuczne, polimerowe.
Nie, polimer to nie to samo co plastik. Wszystkie tworzywa sztuczne są polimerami, ale nie wszystkie polimery są tworzywami sztucznymi.
Polimery to materiały składające się z powtarzających się łańcuchów atomów lub cząsteczek i mogą być naturalne lub syntetyczne.
Plastik to konkretny typ polimeru, zazwyczaj pochodzący z ropy naftowej, który cechuje duża masa cząsteczkowa i różne właściwości w zależności od tego, czy jest to tworzywo termoplastyczne czy termoutwardzalne.
Przykłady polimerów obejmują celulozę, ligninę, nylon, polietylen i gumę.
Polimer to może być plastik, ale to może być też coś innego. Plastik zalicza się do grupy polimerów.