Czy rośliny odczuwają ból? Czy rośliny cierpią?
Czy rośliny odczuwają ból? Czy rośliny cierpią? Czy jeśli urywamy liść, czy ścinamy roślinę lub odcinamy jej fragment – czy ona cierpi? Albo gdy jest zaniedbana.
2 Odpowiedzi
Rośliny to żywe istoty i czują. Potrafią odbierać bodźce i potrafią reagować na nie. Wspierają się nawzajem i porozumiewają. Rośliny to bardzo silne istoty. Jak przytniemy je w jednym miejscu to gdzieś obok wypuszcza nowe pędy. Chce żyć i rozwijać się.
Rośliny nie odczuwają bólu w sposób, w jaki rozumieją to zwierzęta czy ludzie, ponieważ nie mają systemu nerwowego ani mózgu, które są niezbędne do doświadczania bólu w sensie świadomym.
Rośliny mają jednak złożone systemy reagowania na bodźce ze środowiska, które mogą przypominać reakcje obronne znane ze świata zwierząt.
Rośliny mogą reagować na uszkodzenia poprzez wytwarzanie związków chemicznych, które służą ochronie przed szkodnikami lub chorobami.
Niektóre z tych związków mogą „alarmować” inne części rośliny lub nawet inne rośliny w pobliżu o potencjalnym zagrożeniu. To zachowanie jest czasami interpretowane jako rodzaj „komunikacji” wewnątrz- i międzygatunkowej, ale nie jest to tożsame z odczuwaniem bólu w humanistycznym lub zwierzęcym rozumieniu.
Termin „cierpienie” zakłada świadomość i emocjonalną reakcję na ból lub dyskomfort, której rośliny, z tego co wiemy, nie posiadają. Wiedza naukowa wskazuje, że rośliny nie mają świadomości i nie doświadczają emocji, więc nie można mówić, że rośliny „cierpią”, nawet jeśli reagują w wyrafinowany sposób na uszkodzenia czy stres środowiskowy.
Nie znaczy to jednak, że rośliny można niszczyć.
Każde dodatkowe drzewo, każdy krzew jest naszym naturalnym filtrem powietrza. Jest coraz więcej ludzi na świecie i coraz mniej drzew, co skutkuje tym, że powietrze na całym świecie jest coraz gorszej jakości.
Wycinka drzew w Polsce przez ostatnie lata będzie mieć katastrofalne skutki dla jakości powietrza w Polsce. Już zresztą ma.