Czy sen ma wpływ na wzrost?
Czy sen ma wpływ na wzrost? Czy może być tak, że nie będzie się zbyt wysokim, jeśli będzie się za krótko spać? Czy dłuższe spanie zwiększa szansę wyższego wzrostu?
6 Odpowiedzi
Jeżeli będziesz spać tyle, ile w twoim wieku powinno się spać to wyjdzie ci to tylko na dobre. Człowiek wyspany to człowiek skoncentrowany. Ponadto podczas sny przysadka mózgowa wydziela dużo większe ilości hormonu wzrostu. Hormon ten odpowiedzialny jest za wzrost wszystkich tkanek. W tym czasie budują się mięśnie. Dlatego lepiej spać, tyle ile trzeba. Niedobór snu sprawia, że przysadka mózgowa nie ma szans na spełnienie swojej roli.
Spanie ma wpływ na to czy się rośnie, oczywiście jeśli jeszcze masz szansę rosnąć, bo masz odpowiedni wiek. Tu nie chodzi o to żebyś spał 12 godzin, ale żebyś spał o odpowiednich porach. Najwięcej somatotropiny wydzielane jest od około 22:00 do jeśli dobrze pamiętam 4:00 rano.
Ten sam hormon odpowiada za regenerację uszkodzonych np. złamanych kości itp. Istnieją metody, które pozwalają na to by człowiek urósł nawet jeśli już nie mieści się w tej granicy wiekowej, w której się rośnie. Tzn. jedną z metod jest metoda pochodząca z Rosji, gdzie leżysz przez rok w szpitalu w specjalnych szynach.
Inną metodą, znacznie lepszą i szybszą jest używanie specjalnej szyny, która nie wymusza na tobie przebywanie szpitalu. To jest tzw. wydłużanie kończyn polem magnetycznym. Ale o tym można poczytać w Internecie więcej.
Sen ma zdecydowanie wpływ na wzrost, dlatego warto jest kłaść się o odpowiednich porach. Wtedy, kiedy wydzielane jest najwięcej hormonu wzrostu.
Nie tyle chodzi o porę, co czas spania. Ktoś napisał powyżej, że najlepiej wydziela się w godzinach 22-4 rano jakiś hormon.
To nie jest tak.
Jak wstajesz powiedzmy o 8 rano, a idziesz spać o 24, to będzie się wydzielać najlepiej w godzinach 24-6 rano.
Ważne jest, abyś spał w spokojnych warunkach, komfortowo, odpowiednią ilość godzin.
Trzeba się wysypiać. Niedobory snu mogą zaburzyć nie tylko twój wzrost, ale też inne funkcje w organizmie. I ogólny rozwój.
Oczywiście geny też mają swój wpływ. Ostatni w Holandii widziałem gościa, który był o mnie o głowę wyższy, a ja mam 182 cm wzrostu. Nie wiem, ile on miał.
Częściowo tak. Ale jak powiedzmy będziesz się wysypiać, ale w okresie dojrzewania będziesz np. palić papierosy, to jest spora szansa, że będziesz bardzo niski.
Podobnie, jeśli będziesz zmuszany często to bardzo ciężkiej pracy – też może to wpłynąć na to, że będziesz niższy, niż mógłbyś być.
Trzeba uprawiać sport, ruszać się, ale np. nie powinieneś w wieku 10 lat nosić 20 wiader wody dziennie ze studni i tym podobne.
Ważne jest, aby nie palić, nie pić alkoholu, jeść dużo warzyw i owoców, nie przejadać się mięsem (które ma antybiotyki i hormony w sobie). Trzeba jeść mięso w trakcie dorastania, ale w odpowiednich, rozsądnych ilościach.
Tak, sen ma wpływ na wzrost, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. W czasie snu organizm produkuje hormon wzrostu, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju ciała. Właśnie dlatego zdrowy sen jest tak ważny dla młodych ludzi w okresie dojrzewania.
Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które mogą wpływać na wzrost.
Poza tym, sen jest również kluczowy dla ogólnego zdrowia i samopoczucia, ponieważ to właśnie podczas snu organizm regeneruje się i naprawia uszkodzenia na poziomie komórkowym.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że choć sen ma wpływ na wzrost, nie jest jedynym czynnikiem decydującym. Genetyka, dieta, aktywność fizyczna i ogólne zdrowie również mają znaczenie.