Czy spalanie drewna lub węgla to dyfuzja?
Czy spalanie drewna to dyfuzja? Czy zachodzi zjawisko dyfuzji? Czy spalanie węgla to dyfuzja? Jakie znacie przykłady dyfuzji?
6 Odpowiedzi
Tak, spalanie węgla jest procesem dyfuzyjnym.
Proces dyfuzji to rodzaj procesu reakcji, w którym cząsteczki przechodzą między dwoma przedziałami lub są przenoszone między dwiema fazami przez prostą dyfuzję. W procesie dyfuzji na szybkość przemieszczania się cząsteczek z jednego przedziału do drugiego wpływa wiele czynników, w tym gradient temperatury i stężenia.
Spalanie węgla jest procesem dyfuzyjnym, a nie radialnym. Proces dyfuzji występuje wtedy, gdy szybkość przenoszenia masy jest wprost proporcjonalna do różnicy stężeń między dwoma przedziałami.
Innymi słowy, im bardziej skoncentrowany jest jeden z przedziałów, tym szybciej zubożony zostanie ten bardziej rozcieńczony. Dyfuzja radialna opiera się na dodatnim ciśnieniu, więc kontakt przez przegrodę może mieć miejsce tylko wtedy, gdy obie strony są pod równym ciśnieniem.
Ponieważ jednak wszystkie trzy ściany w typowej komorze dyfuzyjnej znajdują się pod ciśnieniem ujemnym, oznacza to, że po jednej stronie będzie gromadzić się ciecz, a po drugiej gaz.
Spalanie drewna to dyfuzja, podobnie jak spalanie węgla. Dyfuzją na pewno nie jest np. rozpylanie perfum. Dodanie syropu do wody też nie jest dyfuzją.
Spalanie węgla i spalanie drewna to procesy dyfuzji. Zachodzi dyfuzja.
Spalanie drewna czy węgla to proces zupełnie inny niż dyfuzja. Spalanie to proces gwałtownego utleniania, w którym tlen łączy się z pierwiastkiem chemicznym tworząc nowe cząsteczki.
W dyfuzji natomiast dochodzi do mieszania się cząsteczek bez tworzenia nowych cząsteczek.
Przykładem dyfuzji jest mieszanie się cząsteczek syropu i wody.
Przykładem spalania jest tworzenie nowych cząsteczek węgla podczas spalania drewna lub węgla, co jest zupełnie innym procesem niż dyfuzja.
Spalanie drewna czy węgla nie jest zjawiskiem dyfuzji. To nie jest dyfuzja.