Czy sterylizacja psa może mu zaszkodzić? Czy jest szkodliwa?
Jakie jest wasze zdanie na temat sterylizacji (kastracji) psów. Warto to zrobić? Czy pies nadal pozostaje tym samym psem?
6 Odpowiedzi
Według mnie warto. Zwierzę jest później spokojniejsze i ogólnie żyje dłużej. Oczywiście warto się w tym celu udać do sprawdzonego weterynarza, aby zabieg był wykonany poprawnie – w celu uniknięcia późniejszych powikłań i krótszego czasu rekonwalescencji.
Raczej sterylizacja nie zaszkodzi psu, raz na ileś tam tysięcy przypadków mogą się zdarzyć jakieś powikłania. Ale pies może się roztyć, jak nie będziesz pilnować jego diety i tego, aby się ruszał. Niemniej jednak skutkiem ubocznym może być to, że pies stanie się bardziej melancholijny i leniwy. To jednak bardzo poważna ingerencja w biologiczną strukturę organizmu. Narządy nie są odpowiedzialne tylko za seksualność.
Jeśli sterylizacja jest przeprowadzona w prawidłowy sposób to zwierzęciu nie zaszkodzi i nie będzie powikłań po jej przeprowadzeniu. Potwierdzam też, że sterylizację warto przeprowadzić, jeśli nie planujemy rozmnażania czworonoga.
Warto przeprowadzić sterylizację z wielu względów, szczególnie zdrowotnych. Jak się ma suczkę i nie palnuje rozmnażania to jest też łatwiej dla właściciela. Zmiana zachowania następuje, zależy zawsze od samego psa, ale jest to powodowane zmianą gospodarki hormonalnej, która w nienaturalny sposób nie musi już obsługiwać kwestii rozrodczych.
Dieta po sterylizacji jest bardzo ważna, szczególnie u młodych psów, troudno jest je powstrzymać od nie zjedzenia kilku dobrych misek karmy dziennie. Dlatego warto po sterylizacji też na to zwrócić uwagę.
Każdy zabieg medyczny może mieć skutki uboczne. Również sterylizacja psa może mieć jakieś skutki uboczne, ale dzieje się to niezwykle rzadko. Mój tata jest weterynarzem i sterylizowal już setki psów, ludzie są z reguły zadowoleni z tej sterylizacji.
Sterylizacja psa ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. W większości przypadków przynosi korzyści, takie jak zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby oraz kontrolowanie populacji niechcianych zwierząt.
Niemniej jednak badania wykazują, że sterylizacja może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń stawowych i niektórych nowotworów. Prawdopodobieństwo negatywnych skutków zdrowotnych różni się w zależności od rasy, wieku i płci psa.
Warto dodać, że choć istnieje niewielkie ryzyko związane z zastosowaniem znieczulenia podczas zabiegu, obecnie stosowane przez weterynarzy środki znieczulające są uważane za bardzo bezpieczne.
Ostatecznie decyzja o sterylizacji powinna być podejmowana przez właściciela psa we współpracy z weterynarzem, który może ocenić indywidualne potrzeby i ryzyko dla zdrowia zwierzęcia.