Czy stosować folię kubełkową? Jeśli tak, to jak? Jakie zalety ma folia kubełkowa?
Fundamenty mam ocieplone styropianem i rozważam czy dać na to folię kubełkową czy może zwykłą, lub w ogóle temat odpuścić i po prostu zasypać fundamenty ziemią i tyle.
A jeśli położyć folię, to jak to zrobić, aby było dobrze? Dzięki z góry za pomoc.
4 Odpowiedzi
Folię kubełkową stosuje się z reguły w dwóch przypadkach.
Pierwszy przypadek to wykonywanie drenażu opaskowego wokół budynku, oraz gdy fundamenty posadowione są na terenach silnie nawodnionych. Czyli takich terenach, gdzie może występować gruba warstwa humusu (bagna, pola uprawne).
Głównym zadaniem folii kubełkowej jest umożliwienie odprowadzenia wody gruntowej po powierzchni ściany, co gwarantują specjalne wytłoczenia. Folia kubełkowa nie gwarantuje całkowitej ochrony fundamentów przed wodą – od czegoś takiego jest hydroizolacja.
Folia kubełkowa może spełniać funkcję ochronną dla właściwej warstwy hydroizolacyjnej, czyli np. dla warstwy natryskowej czy emulsji asfaltowo– kauczukowej, minimalizując w ten sposób ryzyko jej uszkodzenia podczas zasypywania fundamentów i później w czasie użytkowania budynku.
Jeśli zamierzasz zastosować folię kubełkową, to koniecznie trzeba wykonać właściwą ochronę przeciwwodną ścian fundamentowych – izolację poziomą i pionową.
Główna izolacja fundamentów to przede wszystkim izolacja przeciwwodna papą na lepiku, albo też specjalnymi foliami płaskimi, a także izolacja specjalną emulsją asfaltową.
Folii kubełkowych nie powinno się stosować jako warstwy izolacji poziomej pod ściany fundamentowe.
Te ściany i późniejsze ściany w sumie sporo ważą i to może spowodować uszkodzenie kubełków i ich zmiażdżenie, a wtedy nie ma szans, że folia będzie działać, jak trzeba. Jak robisz izolację poziomą, najlepiej stosować specjalne przeznaczone do tego płaskie folie izolacyjne.
Oczywiście można się wspomóc folią kubełkową. Po to ją wymyślono, aby jej używać.
Tutaj jest film przedstawiający, jak zamontować folię kubełkową: