Czy stres podnosi cukier?
Czy stres podnosi cukier? Czy od stresu podnosi się poziom cukru we krwi? Czy emocje wpływają na poziom cukru? Jak stres wpływa na poziom glukozy?
3 Odpowiedzi
Jak najbardziej to możliwe zjawisko. Coraz częściej stres widnieje jako ważny czynnik w diagnozowaniu wielu chorób naszych czasów.
Naukowcy twierdzą, że jednym z czynników, które mają bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy, jest także stres, co potwierdziły badania. Na Uniwersytecie Technicznym w Monachium były prowadzone przez 13 lat badania, na grupie liczącej ponad 5 tys. osób aktywnych zawodowo w wieku 29-66 lat.
Według badań 45 procent pacjentów wyjątkowo obciążonych obowiązkami zawodowymi zachorowało na cukrzycę typu 2, co stanowi znaczącą liczbę. Podczas stresu wydzielane są bowiem dwa hormony – kortyzol i adrenalina, które mają negatywny wpływ na metabolizm, a tym samym hamują działanie trzustki.
Przewlekły stres jest zatem o wiele groźniejszy dla stanu naszego zdrowia, tym bardziej, jeśli mamy predyspozycje do rozwoju cukrzycy. Do tego dochodzi siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednia dieta.
Tak. Potwierdzam. Stres podnosi poziom glukozy we krwi. Osoby z cukrzycą muszą uważać jak się stresują. Łatwo powiedzieć „Nie stresuj się”. Nie da się.
Tak, stres może podnosić poziom cukru we krwi. Reakcja stresowa organizmu obejmuje wydzielanie hormonów takich jak adrenalina i kortyzol, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem.
Te hormony zwiększają produkcję glukozy przez wątrobę, aby zapewnić organizmowi dodatkową energię do walki lub ucieczki w sytuacji stresowej.
U osób z cukrzycą, zwłaszcza z cukrzycą typu 1, gdzie produkcja insuliny jest niewystarczająca lub nie ma jej wcale, oraz w cukrzycy typu 2, gdzie występuje insulinooporność, mechanizmy te mogą prowadzić do podwyższenia poziomu glukozy we krwi, ponieważ organizm nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać dodatkowej glukozy.
U zdrowych osób, zazwyczaj organizm jest w stanie zbalansować te zmiany, ale przy długotrwałym stresie także mogą wystąpić wahania poziomu cukru.