Czy syn lub córka musi płacić podatek od darowizny od rodziców?
Czy syn lub córka musi płacić podatek od darowizny od rodziców? Czy jeśli rodzice przekażą jakieś większe pieniądze, jest to opodatkowane? Jak wygląda prawo w Polsce w tej kwestii?
1 Odpowiedź
Wszystkie darowizny bez wyjątku są opodatkowane podatkiem od spadku i darowizn. Jednak w poszczególnych grupach podatkowych zostały przewidziane pewne zwolnienia.
Obecnie w naszym prawie wyróżniamy 3 grupy podatkowe. W ramach grupy 1 wyróżnia się tzw. grupę 0. Należą do niej:
- małżonek,
- zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
- wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
- pasierb,
- rodzeństwo,
- ojczym,
- macocha.
I w zadanym pytaniu to własnie ta grupa nas interesuje. W przypadku zerowej grupy podatkowej wszystkie darowizny, bez względu na ich wartość, mogą być zwolnione z opodatkowania. Obecnie kwota wolna od podatku w tej grupie to 9637 zł. Po przekroczeniu kwoty wolnej nadal można skorzystać ze zwolnienia. Należy dokonać zgłoszenia zaistniałej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 6 miesięcy od dnia jej otrzymania. Należy wypełnić odpowiedni druk i złożyć go w swoim urzędzie skarbowym. Warto poprosić o kopie złożenia dokumentu, żeby w razie wątpliwości mieć poświadczenie dokonania tego procesu. Urzędy często popełniają błędy i lepiej się zabezpieczyć.