Czy trąbka to trudny instrument?
Czy trąbka to trudny instrument? Czy ktoś z was potrafi grać na trąbce i jakimś innym instrumencie? Czy trąbka jest wg was trudna?
5 Odpowiedzi
Nigdy nie próbowałam grać na trąbce i nawet bym nie mogła, ponieważ choruję na astmę oskrzelową, ale słyszałam, że jest to bardzo trudny instrument; granie na nim wymaga sporego wysiłku płuc, a ponoć samo opanowanie techniki jest bardzo ciężkie.
Nie. Kwestia jest tego, aby ogarnąć, jak dmuchać w nią. Samo granie na trąbce nie jest bardzo trudne. Są trudniejsze instrumenty.
Skały osadowe to skały powstałe w wyniku osadzania się osadów. Osady te mogą być organiczne (np. martwe rośliny i zwierzęta) lub nieorganiczne (np. piasek, muł i glina). Z czasem osady te zostaną zbite i scementowane razem, tworząc skałę osadową.
Dokładny proces powstawania skały osadowej zależy od rodzaju osadów. Na przykład piaskowiec powstaje zazwyczaj w wyniku osadzania się ziaren piasku, które zostały rozdmuchane lub wymyte przez wiatr lub wodę. Podobnie, wapień powstaje często w wyniku osadzania się węglanu wapnia (CaCO3), który wytrącił się z roztworu.
Wiek skał osadowych może się znacznie różnić w zależności od tego, kiedy i gdzie powstały. Niektóre skały osadowe są bardzo stare, sięgają ery prekambryjskiej (4,6 mld do 541 mln lat temu), podczas gdy inne są dość młode, powstały w epoce holocenu (11 700 lat temu do dziś).
Skały osadowe to skały powstałe w wyniku gromadzenia się osadów na powierzchni Ziemi, które następnie ulegają konsolidacji i lityfikacji w skałę. Osady mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym z wcześniej istniejących skał (które mogą być erodowane przez wietrzenie i transportowane przez wiatr, wodę lub lód), materii organicznej (takiej jak martwe rośliny i zwierzęta) oraz osadów chemicznych (takich jak osady mineralne).
Skały osadowe są ogólnie klasyfikowane według ich pochodzenia:
– Klastyczne skały osadowe to takie, które składają się z fragmentów wcześniej istniejących skał.
– Organiczne skały osadowe to te, które składają się z materii organicznej (martwe rośliny i zwierzęta).
– Chemiczne skały osadowe to takie, które składają się z chemicznych osadów (złóż mineralnych).
Zdecydowana większość skał osadowych na Ziemi to skały osadowe klastyczne. Są one dalej klasyfikowane w zależności od wielkości cząstek osadów, które zawierają:
– Konglomeraty i brekcje to skały osadowe zawierające duże (gruboziarniste) cząstki osadów.
– Piaskowce to skały osadowe, które zawierają średniej wielkości (piaszczyste) cząstki osadów.
– Łupki to skały osadowe, które zawierają małe (drobnoziarniste) cząstki osadów.
Skały osadowe są zazwyczaj osadzane w warstwach, przy czym najstarsze skały znajdują się na dole, a najmłodsze na górze. Wynika to z faktu, że osady są zwykle transportowane i osadzane w środowisku wodnym (takim jak rzeki, jeziora i oceany), a cięższe cząstki mają tendencję do osiadania w pierwszej kolejności, podczas gdy lżejsze pozostają w zawieszeniu przez dłuższy czas.
Skały osadowe powstają, gdy warstwy osadów są nakładane na siebie, a następnie ściskane. Może się to dziać przez długi okres czasu, ponieważ osady są powoli osadzane w jeziorze lub oceanie. Może też nastąpić stosunkowo szybko, jak w przypadku osuwiska lub spływu błotnego.
Wiek skał osadowych może wahać się od bardzo starych (setki milionów lat) do dość młodych (kilka tysięcy lat).