Czy układ wydalniczy reguluje ciśnienie krwi?
Czy układ wydalniczy reguluje ciśnienie krwi? Jeśli tak, to w jaki sposób to robi? Czy układ wydalniczy m wpływ na ciśnienie krwi?
5 Odpowiedzi
Tak, układ wydalniczy reguluje ciśnienie krwi. Pełni on funkcję oczyszczającą i ma za zadanie pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz odpowiada za utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Właśnie w ten sposób reguluje on ciśnienie tętnicze krwi.
Nerki, są elementem układu wydalniczego. Wydzielają one enzym o nazwie renina, który podwyższa ciśnienie krwi.
Jeśli nerki mamy zdrowe, utrzymują one właściwy poziom płynów w organizmie, o czym świadczy właśnie prawidłowe ciśnienie krwi.
Jeśli wody w organizmie mamy zbyt wiele no nerki nie obrabiają się, ciśnienie wtedy wzrasta i może być nadciśnienie. A jak za mało wody to dzieje się na odwrot. Regulowanie odbywa się poprzez oddawanie właściwej ilości moczu, w dużej lub małej objętości.
Regulacja ciśnienia odbywa się również poprzez właściwe przetwarzanie sodu przez nasze nerki. Zbyt wiele sodu w organizmie podnosi ciśnienie naszej krwi. Dlatego gdy spożywa się nadmierna ilość soli, prowadzi to do nadciśnienia.
Częścią układu wydalniczego, która odpowiada za regulowanie ciśnienia krwi są nerki. Dlatego tak istotne jest, aby mieć zdrowe nerki.
Tak, układ wydalniczy pomaga regulować ciśnienie krwi. Na przykład, kiedy się pocimy, jesteśmy w stanie uwolnić część nadmiaru ciepła i wody z naszego ciała. To pomaga utrzymać nasze ciśnienie krwi przed zbyt wysokim poziomem.
Układ wydalniczy jest odpowiedzialny za usuwanie odpadów i nadmiaru wody z krwi. Pomaga to regulować ciśnienie krwi poprzez utrzymywanie krwi przed zbytnim rozcieńczeniem.