Czy utrzymanie węża jest drogie? Co trzeba wiedzieć?
Czy utrzymanie węża jest drogie? Co trzeba wiedzieć, kupując węża? Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę? Ktoś z was posiada węża w domu?
3 Odpowiedzi
Samo utrzymanie węża nie jest drogie. Miesięcznie kosztuje mnie jakieś 30zł. tak na oko. Nawet tego nie liczę. Tak naprawdę wystarczy mu pojemnik na wodę, w którym może się wykąpać i z którego może się napić, potrzebuje on lignocelu (odpowiedniego podłoża), maty/kabla/lampy grzewczej, termometru i higrometru oraz terrarium, a także kryjówek.
Oczywiście możesz zdecydować się na terrarium „z krwi i kości”, szklane, ładne, które możesz urządzić z rozmachem, a równie dobrze możesz trzymać węża w pojemniku plastikowym z wytopionymi dziurkami. (Pamiętaj przy tym, że tak naprawdę ozdoby w postaci roślinek i innych dodatkowych rzeczy są bardziej dla hodowcy, by cieszyły oko, wąż tego nie potrzebuje).
W zależności od tego czy chcesz mieć drogie terra, czy po prostu pudełko plastikowe, to musisz wziąć pod uwagę fakt, jakiego chcesz mieć tam węża. Od gatunku bowiem zależą wymiary tego pomieszczenia. Bo terrarium nie powinno być zbyt małe. Jak już wybierzesz gatunek węża i wiesz jakiego węża chcesz mieć. To wypełniasz terrarium lignocelem. Pamiętaj, że nie mogą to być kamyczki, piasek itp, bo podczas jedzenia wąż może je połknąć i mieć poważny problem, który może zakończyć się śmiercią.
W zależności od gatunku należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność, dzięki której będzie mógł przechodzić poprawnie i bezproblemowo wylinkę. Będzie także potrzebował on miejsca, gdzie będzie mógł się zagrzać. (można zastosować na dzień lampę z żółtym światłem, a na noc z czerwonym). Musi mieć także miejsce, w którym będzie mógł się schować.
Dla początkujących polecane są węże zbożowe. Gdyż są odporne na błędy hodowców i nie są jadowite. Należy pamiętać o posiadaniu szczypców do podawania pokarmu, aby wąż nie kojarzył dłoni z jedzeniem, bo może ugryźć. Przy zbożówce należy pamiętać, że jak już złapie i ugryzie, nie należy wyszarpywać ręki z jego pyska, bo można mu wyrwać zęby.
Osobiście zalecam podawanie martwej karmówki. Prawdą jest, że niektóre węże nie chcą takiej jeść i preferują żywą, ale żywa karmówka broni się i może zrobić krzywdę naszemu wężowi. Oczywiście na to czy wąż zje żywą karmówkę, czy nie wpływa to, jak sam hodowca, od którego kupujemy karmił węża i do czego go przyzwyczaił. Ja kupiłem swojego węża od człowieka, który podawał i martwą i żywą, dlatego nie mam problemów z podawaniem martwej.
Najlepiej trzymać węża 1 wąż na jedno terra. Jeżeli dany gatunek lubi się wspinać, powinien mieć taką możliwość.
Czyszczę terrarium raz na miesiąc. Karmówkę daję raz na tydzień, składa się na razie z osesków mysich, są martwe (należy przechowywać je w zamrażarce). Można podawać je lekko ciepłe, byle nie były ugotowane, ani zmrożone.
Wąż musi mieć stabilną temperaturę i nie powinien stać w przeciągu, tylko w ciepłym miejscu.
Wąż musi mieć coś szorstkiego, aby w okresie linienia zrzucać skórę, np. korę drzewa.
Węża można karmić gryzoniami typu myszy czy gryzonie. Raz na około 2-3 tygodnie.
Utrzymanie węża to koszt około 30-60 zł na miesiąc.
Niemniej jednak jak dla mnie, gdy ktoś daje żywe zwierzęta na pożarcie innemu zwierzęciu i to go nie rusza, może to być objaw zaburzeń rozwojowych. Nie musi, ale może.
Nie wyobrażam sobie stabilnej emocjonalnie i psychicznie osoby, która dałaby wężowi na pożarcie żywą mysz czy chomika – z własnej, nie przymuszonej woli.
Utrzymanie węża jako zwierzęcia domowego nie jest specjalnie drogie, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka kluczowych punktów:
1. Zakup i utrzymanie terrarium
Węże potrzebują odpowiedniego środowiska, aby żyć. Zakup i utrzymanie terrarium może być początkowym kosztem. Wielkość terrarium zależy od gatunku węża – niektóre gatunki wymagają więcej miejsca niż inne.
2. Koszt karmy
Węże zwykle jedzą małe gryzonie, takie jak myszy lub szczury. Cena tych zwierząt może się różnić w zależności od miejsca zakupu.
3. Weterynarz specjalizujący się w gadach:
Węże, jak każde zwierzę, mogą zachorować i wymagać opieki weterynaryjnej. Znalezienie weterynarza specjalizującego się w gadach może być nieco trudniejsze i droższe.
4. Koszty bieżące
Węże wymagają stałej temperatury i wilgotności, co może oznaczać dodatkowe koszty za ogrzewanie i nawilżanie.
5. Wiedza i zaangażowanie
Węże to unikalne zwierzęta, które wymagają specjalnej opieki. Musisz zrozumieć ich potrzeby i zachowania, aby zapewnić im właściwą opiekę.