Czy warto obniżać temperaturę na noc?
Czy warto obniżać temperaturę na noc? Jaką temperaturę ustawić na noc? Czy warto zakręcać kaloryfery na noc? Czy wyłączać ogrzewanie na noc?
4 Odpowiedzi
Ogólnie w nocy jak najbardziej temperatura może być niższa, jest to nawet zdrowsze dla naszego snu. Idealna temperatura w pomieszczeniu nocą dla osób zdrowych i odpowiednio ubranych powinna wynosić minimum 18 st. C. Dla osób starszych, schorowanych lub małych dzieci optymalną temperaturą będzie 20 st. C. Takie dane podaje światowa organizacja zdrowia.
Ja osobiście przykręcam kaloryfer, bo człowiek przykrywa się kołdrą i jest naprawdę ciepło. W chłodniejszym pomieszczeniu lepiej się śpi. Ja często wieczorem wietrze sypialnie, żeby dodatkowo obniżyć temperaturę i wpuścić tlenu.
Tak. Ja mam w dzień 21 stopni, w nocy 18.5 stopnia.
Dobrze się śpi w takiej temperaturze, oszczędza się sporo i jest to bardzo ekologiczne. Termostat automatycznie włącza się w tryb nocny o 22.30 i włącza w tryb dzienny o 6.
Jest kilka rzeczy do rozważenia przy podejmowaniu decyzji, czy obniżyć temperaturę na noc, czy nie.
Pierwszą z nich jest koszt ogrzewania i chłodzenia domu. Jeśli mieszkasz w obszarze o wysokich kosztach energii, obniżenie temperatury w nocy może zaoszczędzić pieniądze na rachunku za energię.
Drugi to komfort. Niektórzy ludzie uważają, że wygodniej jest spać w chłodniejszym otoczeniu, podczas gdy inni wolą cieplejsze pomieszczenia. Jeśli masz problemy z zasypianiem w ciepłym pokoju, obniżenie temperatury w nocy może pomóc Ci lepiej się wyspać.
Wreszcie, weź pod uwagę swoje zdrowie. Jeśli masz problemy zdrowotne, które nasilają się pod wpływem ciepła, takie jak astma lub choroby serca, obniżenie temperatury w nocy może pomóc Ci zachować komfort i uniknąć pogorszenia stanu zdrowia.
Ciepłe powietrze jest zbyt suche, nie jest zdrowo spać w mocno nagrzanym pomieszczeniu. Lepiej mieć trochę chłodniej. I warto mieć dużo roślin doniczkowych w sypialni. One stabilizują wilgotność, temperaturę i oczyszczają powietrze. Jeśli mieszkasz w Polsce – jest tutaj okropne powietrze, najgorsze w Europie obecnie. Na przeciętnej wsi limit szkodliwych cząsteczek w powietrzu jest niemal cały czas przekroczony 3-4 krotnie, momentami nawet 10-krotnie.