Czy wielkość jądra atomowego decyduje o rozmiarze atomu?
Czy wielkość jądra atomowego decyduje o rozmiarze atomu? Czy też o wielkości atomu decydują inne czynniki?
3 Odpowiedzi
Wielkość jądra atomowego nie jest głównym czynnikiem decydującym o rozmiarze atomu. Rozmiar atomu związany jest głównie z promieniem atomowym, który jest mierzony jako odległość pomiędzy jądrami dwóch sąsiednich atomów tego samego pierwiastka w cząsteczce lub krysztale. Promień atomowy zależy przede wszystkim od liczby powłok elektronowych oraz rozmieszczenia elektronów na tych powłokach.
Jądro atomowe jest niezwykle małe w porównaniu z rozmiarem całego atomu. W rzeczywistości, jeśli atom miał rozmiar stadionu, jego jądro byłoby wielkości ziarnka piasku w jego centrum. Wpływ jądra na rozmiar atomu wiąże się z siłą przyciągającą elektrony, która wynika z ładunku protonów w jądrze. Im więcej protonów, tym większa siła przyciągająca elektrony do jądra, co może wpłynąć na promień atomowy.
Jednak rola jądra w określaniu rozmiaru atomu jest pośrednia, ponieważ kluczowe znaczenie ma energia elektronów na powłokach i ich rozmieszczenie. W miarę jak liczba protonów w jądrze wzrasta, liczba elektronów na powłokach również wzrasta, co prowadzi do zwiększenia liczby powłok elektronowych. Wówczas promień atomowy może wzrastać lub maleć, w zależności od konfiguracji elektronowej i siły przyciągającej jądra.
Prawie cała masa atomu jest skupiona w jądrze. Ale jądro w stosunku do całego atomu ma rozmiar około 1/100000 rozmiaru atomu.
Wielkość jądra nie decyduje o rozmiarze atomu.
O rozmiarze atomu decyduje ilość powłok elektronowych.