Czy zimna kawa pobudza?
Czy zimna kawa pobudza tak samo, jak gorąca kawa? Czy ma takie samo działanie na organizm? Czy też nie ma sensu pić zimnej kawy, jak chcę się wychłodzić?
10 Odpowiedzi
Zimna kawa ma taką samą zawartość kofeiny co gorąca. Więc czy pijesz zimną czy ciepłą, to i tak powinna zadziałać pobudzająco. No chyba, że jesteś kimś mocno przyzwyczajonym do kawy, to wtedy nie odczujesz. I wtedy niezależnie od temperatury kawy musisz zwiększyć po prostu stężenie poprzez dosypanie większej ilości ziaren.
Zimna kawa pobudza. Pod względem zawartości kofeiny jest taka sama jak ta gorąca. Oczywiście stężenie kofeiny w kawie uzależnione jest od sposobu przyrządzenia, albo rodzaju kawy. Natomiast nie jest to zależne od jej temperatury.
Zimna kawa działa tak samo jak ciepła kawa. Tak samo jak zimna herbata działa w identyczny sposób jak gorąca herbata. Oprócz tego że od gorącej kawy czy herbaty zrobi ci się ciepło ciepło, a zimna herbata lub kawa schłodzą cię.
Niezależnie od temperatury w danym płynie pozostaje ta sama ilość kofeiny. Zarówno w ciepłym, jak i zimnym płynie.
W zimnej kawie jest taka sama dawka kofeiny, co w gorącej i ciepłej kawie. Dlatego odpowiedź na pytanie to: tak, zimna kawa pobudza.
Mnie jednak zdecydowanie bardziej smakuje ciepła kawa.
Pobudza. Ostatnio napiłem się zimnej, dość mocnej kawy i zadziałała, zdecydowanie czułem efekt.
Tak. Zimna kawa nie ma mniej kofeiny od tej ciepłej. Równie dobrze pobudza. Można się jedynie kłócić co do tego, czy taka kawa smakuje czy też nie.
Chociaż niektórzy ludzie mogą lubić zimną kawę, stymulujące działanie kofeiny nie jest tak wyraźne, gdy jest ona spożywana na zimno.
Zimna kawa może zapewnić energetyzujący zastrzyk energii, ale cząsteczki kofeiny potrzebują więcej czasu, aby zostać wchłonięte przez organizm, co oznacza, że kofeina nie będzie miała natychmiastowego efektu stymulującego w taki sam sposób, jak gorąca lub ciepła kawa.
Dodatkowo, zimne napoje mają tendencję do znieczulania kubków smakowych, co uniemożliwia nam wykrycie i cieszenie się smakiem kawy.
Temperatura kawy może również wpływać na sposób, w jaki organizm przetwarza i rozprowadza antyoksydanty i inne związki znajdujące się w kawie, ponieważ ciepło pomaga rozłożyć te związki w celu łatwiejszego wchłonięcia.
Ostatecznie, zimna kawa może stanowić przyjemny i odświeżający napój, ale jest mało prawdopodobne, że zapewni taki sam stymulujący zastrzyk energii, jak gorąca kawa.
Zimna i ciepła kawa działają z grubsza ponownie. I to i to doprowadza kofeinę do organizmu.
Zimna kawa też pobudza, kofeina nigdzie nie ucieka z kawy, gdy stygnie. Ale zimna kawa smakuje paskudnie jak dla mnie. Chyba, że pijesz z jakimiś dodatkami.