Czym różni się głoska od litery?
Jak jest różnica między głoską a literą? Możecie wyjaśnić na zasadzie jakichś przykładów, na czym polega różnica między literą a głoską? Na pewno to coś innego, skoro jest rozróżnienie.
14 Odpowiedzi
Podstawowa różnica jest taka, że głoski słyszymy i mówimy, natomiast litery piszemy i czytamy. Za pomocą liter zapisujemy głoski, tak więc litery są to niejako znaki w jaki sposób zapisywać daną głoskę. Należy przy tym pamiętać, że głoski mogą być zapisywane za pomocą jednej, dwóch a nawet trzech liter, dla przykładu odpowiednio: d-o-m; cz-a-p-l-a; dzi-e-c-k-o.
Głoska to najmniejszy i niepodzielny dźwięk mowy dający się wyodrębnić słuchem.
Głoska dotyczy naszego narządu słuchu, a litera narządu wzroku.
Litery możemy zobaczyć i zapisać, głoski słyszymy i wymawiamy.
Np. w wyrazie chrząszcz jest 9 liter i 5 głosek:
ch–sz-ą-sz–cz.
Czym różni się głoska od litery?
Litera to pojedynczy znak, na przykład w „cz” to dwie litery – c oraz z. Ale to jest jedna głoska, czyli „cz”, ponieważ gdy to wypowiadamy, słyszymy jeden dźwięk, a nie dwa osobne.
Tak samo rz. Litery to r i z, ale jest jedna głoska – „rz”.
Odpowiedź na pytanie, czym się różni głoska od litery, brzmi – głoska dotyczy dźwięku, litera zapisu. Litera to zawsze jeden znak. Głoska może składać się z kilku znaków.
To, czym się różni głoska od litery, najłatwiej objaśnić na przykładzie.
Litery to wiadomo: a, b, c itd.
Głoski to: dź, dż, rz, ch, sz. To są tak zwane dwuznaki. I one zaliczają się do głosek.
Wypowiedź ebona należy uzupełnić tym, że same litery to też głoski. Głoski to albo dwuznaki, albo litery. A czasem głoska to mogą być nawet trzy litery, np. w wyrazie dzień (dzi).
I jeszcze dodam coś odnośnie litery i.
Litera i jest znakiem głoski tylko wtedy, gdy w określonym wyrazie dobrze ją słyszymy i wymawiamy, np. w wyrazach:
f`-i-l`-i-p`-i-n-y (Filipiny),
ź-i-m-a (zima),
dź-i-k (dzik).
p`-i-w-ń-i-c-a (piwnica),
Jeżeli w danym wyrazie litera i nie jest słyszana ani wymawiana, nie jest ona znakiem głoski, lecz służy jako zmiękczenie spółgłoski, która występuje przed nią, przykładowe wyrazy:
ź-e-m`-a (ziemia),
k-w`-a-t (kwiat),
p`-ą-t-e-k (piątek),
ń-e-m`-e-c (Niemiec),
dź-e-ń (dzień).
Dla przykładu: w wyrazie „niemiec” nie słyszymy połączenia n oraz i, lecz po prostu ń.
W wyrazie dzień litera i oznacza zmiękczenie głoski oznaczanej dwuznakiem dz, dlatego pierwsza głoska w tym wyrazie jest oznaczana za pomocą trzech liter.
Głoska to coś, co się słyszy. Czasem to po prostu litera, a czasem więcej liter. Litera to pojedynczy znak, zawsze i wyłącznie litera to pojedynczy znak.
Tutaj jest filmik, który objaśnia, jaka jest różnica między głoską a literą:
Tak jak już wyżej niejedna osoba napisała, głoska to coś, co bardziej rozróżniamy słuchem, litera to znak pisany. Gdy słyszymy np. „dż”, słyszymy to jako jeden dźwięk. Osoba nie znająca języka polskiego, czy alfabetu łacińskiego, nie byłaby w stanie domyślić się, że to jest głoska, a nie litera.
Litera to pojedynczy znak. Głoska to pojedynczy dźwięk. Tak najprościej można objaśnić, czym się różni głoska od litery.
A to litera, a także głoska.
Rz to głoska, ale nie litera.
Dź to także głoska, ale nie litera.
Z to litera, ale nie głoska.
Rozumiecie? Różnica między głoską a literą jest naprawdę prosta.
Tutaj macie inne video, które objaśnia, czym się różni głoska od litery. Głoska a litera to dwie różne rzeczy i bardzo łatwo jest odróżnić głoskę od litery. Oto film na temat głosek i liter:
Głoskę gadasz, literę piszesz, oto cała filozofia 🙂 Niepotrzebne mi te teorie naukowe i zaawansowane objaśnienia, to bardzo prosta różnica między głoską a literą.
Głoska to element słyszalny. Może być zapisana za pomocą jednego znaku, a może być za pomocą 2 lub więcej znaków. Zaś litera to pojedynczy znak – zawsze. Każda litera jest głoską, nie każda głoska jest literą.
Język polski jest dość trudny i zawiera wiele wyjątków. Ale to tak off-topic. Głoska różni się od litery tym, że nie jest literą, lecz dźwiękiem. Może składać się z większej liczby liter. Sz to jest głoska. Nie mówimy „es zet”, tylko po prostu „sz”. Ostatnio kupiłem nowy telewizor i właśnie pierwszy program, na jakie natrafiłem, to jakieś ględzenie językowe, ale akurat nie na ten temat, tylko jakiś inny.
Bardzo dobra objaśnienie czym się różni głoska od litery, dzięki wielkie.
Bardzo dobrze opisane i bardzo fajny przykład wyrazu, który głównie składa się z głosek 🙂 Różnica między głoską a literą jest banalnie prosta do zrozumienia, tutaj to świetnie wszyscy opisaliście, dzięki.