Czym są emocje? Po co są emocje?
Czym są emocje? Po co są emocje? Co określamy jako emocje? Jaka jest definicja emocji? Jakie możecie podać przykłady emocji?
5 Odpowiedzi
Emocje wykształciły się w człowieku w wyniku ewolucji. Służyły one podstawowemu celowi – przetrwaniu gatunku.
Podstawowa emocja – strach – służyła do tego, aby przetrwać. Mogła ona powodować, że homo sapiens lub jego przodek uciekał, albo miał większą motywację do działania i rozwoju.
Miłość – sprawia, że samiec i samica na dłużej łączą się w parę, dzięki czemu łatwiej w ten sposób zapewnić przetrwanie potomkom.
Nienawiść – motywowała do walki o swoje terytorium i do walki z wrogiem, kimkolwiek on był. W dzisiejszych czasach ta emocja jest bardzo destrukcyjna i nie ma z niej pożytku.
Ogólnie każda emocja ma jakieś tam biologiczne wytłumaczenie.
Emocje to nic innego, jak hormony produkowane przez nasze gruczoły i wystrzeliwane do naszego organizmu.
Emocje mogą być słabe lub silne, krótkotrwałe lub długotrwałe, gwałtowne lub narastające powoli.
Mogą mieć charakter pobudzenia pozytywnego lub negatywnego. Z reguły są poprzedzone jakimś wydarzeniem i są ukierunkowane na kogoś.
Dla przykładu ktoś nas nadepnie na stopę przez swoją nieuwagę – może nas dopaść złość – gwałtowna emocja, krótkotrwała, ukierunkowana na osobę, która nas nadepnęła. Jest to emocja pobudzenia negatywnego. Poprzedzona wydarzeniem nadepnięcia na stopę i wywołania bólu u osoby, która się zezłościła.
Niektórzy mówią, że emocje są tym, co robi z nas ludzi. Jaki byłby sens życia, gdyby nie było miłości, radości, zaskoczenia, smutku, strachu, nienawiści, pożądania – ciężko powiedzieć, jak by wyglądała ludzkość i nasza ewolucja.
Emocje są złożonymi stanami odpowiedzi, które obejmują trzy różne komponenty: doświadczenie subiektywne, reakcję fizjologiczną i zachowanie ekspresywne.
Są one istotnym elementem naszego życia, wpływając na nasze decyzje, motywacje, a nawet nasze relacje z innymi.
Emocje pomagają nam reagować na różne sytuacje, zdarzenia i stresory. Zazwyczaj pojawiają się jako reakcja na bodziec, który może być wewnętrzny (np. myśli lub wspomnienia) lub zewnętrzny (np. sytuacje w naszym otoczeniu).
Emocje pełnią wiele funkcji.
Po pierwsze, działają jako sygnał, informując nas o naszym aktualnym stanie emocjonalnym.
Po drugie, wpływają na nasze zachowanie, kierując nasze działania i reakcje.
Po trzecie, emocje pomagają nam komunikować się z innymi, wyrażając nasze uczucia i intencje.
Wreszcie, emocje mają kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu i zdrowia psychicznego, ponieważ pomagają nam radzić sobie ze stresem i przeciwnościami losu.
Emocje definiują człowieka. Są one nierozerwalnym elementem naszej egzystencji oraz świadomości. Każdej akcji towarzyszą jakieś emocje, nawet gdy myślimy, że podchodzimy do czegoś bez emocji.