Czym się różni dysk typu HDD od dysku SSD?
Czym się różni dysk typu HDD od dysku SSD? Jaka jest różnica między SSD a HDD? Czy SSD jest lepszy, czy HDD? Podobno SSD są znacznie szybsze, ale czy równie trwałej ka HDD? Mam laptopa z dyskiem HDD, który ma 6 lat i jeszcze ładnie działa.
2 Odpowiedzi
HDD ma talerz, lub talerze i głowice, które odczytują, bądź zapisują dane. To tak w bardzo dużym skrócie. To właśnie przez to dysk HDD jest dość wrażliwy na wstrząsy, jest wolny i w zależności od firmy może być mniej lub bardziej głośny.
Dysk SSD nie ma tego (głowic i talerzy), wygląda trochę bardziej jak układ scalony, albo kości pamięci. Przez to, że nie ma talerzy, nie ma głowic to pracuje bezgłośnie, jest dużo szybszy. Jest odporny na wstrząsy, a więc od tego nie powinien się uszkodzić. Jedyny minus, to ciężko odzyskuje się z niego utracone dane o ile w ogóle komuś się to uda.
Główna różnica między dyskiem twardym (HDD) a dyskiem SSD polega na sposobie przechowywania i dostępu do danych.
Dyski HDD wykorzystują mechaniczne obracające się talerze i ruchomą głowicę odczytu/zapisu, natomiast dyski SSD używają pamięci flash.
Dyski SSD są szybsze, cichsze, mniejsze, zużywają mniej energii i są bardziej wytrzymałe niż dyski HDD. HDD są tańsze, mają większą pojemność i ułatwiają odzyskiwanie danych, gdy ulegają uszkodzeniu.
Dyski SSD są często stosowane w laptopach, ponieważ są niemechaniczne i wymagają mniejszej ilości energii, co przekłada się na lepszą żywotność baterii.
Dyski SSD są znacznie szybsze niż dyski HDD podczas wykonywania niektórych zadań, takich jak kopiowanie dużych plików lub otwieranie mniejszych plików.
Uaktualnienie do dysku SSD może znacznie przyspieszyć komputer.