Czym się różni sejm od senatu?
Czym się różni sejm od senatu? Jakie obowiązki ma sejm, a jakie senat? Ilu jest posłów, a ilu senatorów? Po co są aż dwie izby?
4 Odpowiedzi
Zarówno sejm, jak i senat to organy państwa w zakresie władzy ustawodawczej. Sejm to izba niższa. Senat jest izbą wyższą. W sytuacjach, kiedy obie izby obradują razem stają się na ten czas Zgromadzeniem Narodowym.
Sejm to w naszym państwie najwyższy organ władzy ustawodawczej. Zasiada w nim 460 posłów. Kadencja trwa 4 lata.
W skład Senatu wchodzi 100 senatorów. Senatorem można zostać od wieku 30 lat. Kadencja również trwa 4 lata.
Wszelkie ustawy najpierw są obradowane w Sejmie, później trafiają do Senatu, który je zatwierdza albo zwraca do Sejmu do poprawy.
To tak w skrócie.
Sejm to izba niższa. Gdy coś postanowi, to senat musi to zatwierdzić, lub odrzucić. Senat to izba wyższa.
Sejm jest izbą niższą polskiego parlamentu, natomiast Senat jest izbą wyższą. Sejm składa się z 460 posłów wybieranych z okręgów jednomandatowych, natomiast Senat ma 100 posłów wybieranych z okręgów wielomandatowych. Obie izby mają równe uprawnienia w procesie legislacyjnym, z tym że Senat nie może inicjować ustaw dotyczących podatków i budżetu. Prezydent RP ma prawo do zawetowania ustaw uchwalonych przez obie izby, ale może je uchylić większością trzech piątych głosów w obu izbach.
Sejm jest niższą izbą polskiego parlamentu, natomiast Senat jest izbą wyższą. Sejm ma większe uprawnienia niż Senat, ponieważ może uchwalać ustawy bez zgody Senatu. Senat może jednak zawetować ustawy uchwalone przez Sejm i musi zatwierdzić wszelkie zmiany w konstytucji.