Czym zastąpić mięso w diecie sportowca? Sportowiec wegetarianin
Gdy sportowiec jest wegetarianinem i nie chce jeść mięsa, albo tymczasowo nie ma możliwości jedzenia mięsa, to czym można zastąpić mięso w diecie sportowca? Co sportowiec może jeść zamiast mięsa, żeby miało podobne właściwości?
5 Odpowiedzi
Ogólnie rozumianymi posiłkami na bazie soi. Kotlety sojowe, tofu – z tych składników można przyrządzić ciasta, sałatki kotlety, nawet desery. Dobrym źródłem białka na diecie wegańskiej są również strączki np. fasola, ciecierzyca.
Trenerzy, których znam, odradzają sportowcom rezygnację z mięsa z wielu różnych powodów. Myslę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby skontaktowanie się ze specjalistą w tej kwestii, który będzie mógł konkretnie coś doradzić.
Oprócz wspomnianych wyżej rzeczy na pewno w diecie powinna znajdować się ciecierzyca. A także fasola, fasola jest pożywna i ma dużo białka. Ryż również będzie obowiązkowy.
Zamiast mięsa można zawsze jeść produkty od zwierzęce i ryby. Ryby są świetnym źródłem witamin, olejów i protein. Więc można w ten sposób to zastąpić. Ale oczywiście, jeśli jest to jakiś zawodowy sportowiec, to na pewno ma też swojego dietetyka, albo jakiegoś znajomego dietetyka przynajmniej.
Zastąpienie mięsa w diecie sportowca może nastąpić poprzez włączenie większej ilości białek pochodzenia roślinnego i innych wysokiej jakości źródeł pożywienia.
Białka roślinne, takie jak rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, tofu i tempeh są doskonałą alternatywą dla białek zwierzęcych, ponieważ są bogate w żelazo, cynk i witaminy z grupy B.
Dodanie pełnych ziaren jako źródła węglowodanów złożonych jest kluczowe dla zapewnienia trwałej energii przez cały dzień.
Owoce i warzywa powinny być również włączone do diety jako źródła witamin i minerałów, a także zdrowych tłuszczów, takich jak awokado, oliwki i orzechy.
Dietetyk powinien zalecić sportowcowi przyjmowanie multiwitaminy na bazie roślin, aby zapewnić, że wszelkie potencjalne niedobory witamin i minerałów zostaną uzupełnione.