Dlaczego kurs euro rośnie?
Dlaczego kurs euro rośnie? Dlaczego euro w ostatnim czasie jest coraz droższe? Skąd to się bierze? Dlaczego wartość jednych walut rośnie, a innych walut spada?
6 Odpowiedzi
Wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej danego kraju lub krajów. Jeżeli w strefie euro poprawia się sytuacja kurs rośnie, jeżeli nie spada.
Kwestia stabilności ekonomicznej państw strefy euro. Jeśli sytuacja gospodarcza jest dobra, inflacja jest niewielka oraz jest popyt na walutę- jej wartość rośnie. W przeciwnym razie jej wartość spada.
Kurs euro zależy d bardzo wielu czynników. Jeśli np. złoty słabnie w stosunku do euro, może to być inflacja w Polsce. Sytuacja gospodarcza w Polsce jest coraz gorsza w wyniku nieudolnych rządów.
Dotknie to każdego, nawet tych, co myślą, że ich nie dotknie.
Gospodarka pieniężna wszytskich krajów w Europie jest teraz bardzo napięta, przez to, że zamykają się biznesy i tak dalej. Euro, podobnie jak dolar jest takim światowym wskaźnikiem tego, co się dzieje na giełdzie. A Euro drożeje w stosunku do złotówki też dlatego, że nasza złotówka ma zazwyczaj dość słabą pozycję. Więc tak się może wydawać.
Najprościej rzecz ujmując, państwa strefy euro mają dobrą politykę, więc euro się umacnia. Obecnie dwa kraje europejskie, które najgorzej sobie radzą, to Węgry i Polska – ale Węgry myślą bardziej praktycznie i ekonomicznie, władze w Polsce unoszą się dumą i kierują kraj w stronę upadku.
Kurs euro rośnie z powodu różnych czynników, takich jak zwiększony popyt na tę walutę napędzany przez ożywienie gospodarcze w Europie, rosnący optymizm inwestorów w regionie oraz umocnienie euro w stosunku do innych głównych walut.
W szczególności, w ostatnich miesiącach euro umocniło się w stosunku do dolara amerykańskiego z powodu rozbieżności w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
EBC jest w trakcie realizacji bezprecedensowego programu stymulacyjnego, podczas gdy Fed ogranicza program skupu obligacji. Ta rozbieżność w polityce monetarnej spowodowała, że inwestorzy zaczęli uciekać do euro, podnosząc jego wartość.
Pozytywne dane ekonomiczne z Europy jeszcze bardziej wzmocniły euro. Ostatnie doniesienia o poprawie zatrudnienia i inflacji zwiększyły zaufanie inwestorów w regionie, co doprowadziło do wzrostu popytu na euro.