Dlaczego warto czytać książki?
Dlaczego warto czytać książki? Jakie są korzyści z czytania książek? Po co się czyta? Jakie są argumenty za czytaniem książek?
3 Odpowiedzi
Czytanie rozwija wiele umiejętności. Po pierwsze rozwija naszą wyobraźnie, warto czytać dziecku już od najmłodszych lat, żeby zaszczepić w nim taką potrzebę. Dodatkowo czytanie o pewnych zdarzeniach inspiruje nas do działań w życiu, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli np. podróże lub nowe hobby. Ta czynność wymaga też od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji. Kontakt z książkami przyczynia się także, do poszerzenia naszego słownictwa. Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Chyba jednym z najważniejszych plusów czytania jest spora redukcja stresu. Badania pokazują, że czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60 %.
Ja osobiście uwielbiam czytać bo to przywołuje uczucie spokoju i błogości. To taki czas tylko dla mnie i przenoszę się do kolorowego świata z moim bohaterem. Warto czytać książki także dla zdrowia, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Badania potwierdzają, że mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.
Książki bardzo rozwijają empatię (inteligencję emocjonalną).
Gdy czytasz książkę o perypetiach jakiegoś bohatera, to tak to odbierasz, jak byś sam przeżył to, co przeżywa bohater. W ten sposób twoja inteligencja emocjonalna się rozwija.
Wszyscy ludzie sukcesu czytają książki.
Odkąd więcej czytam książek, moje życie zmieniło się na lepsze. Lepiej zarabiam, mam lepszą pracę, ludzie mnie jakoś inaczej postrzegają – bardziej szanują.
Czytam zarówno powieści, jak i książki niefabularne. Polecam książki „Sapiens” i „Homo Deus” Yuval Noah Harari.
Z powieści na pewno każdy powinien przeczytać Harry’ego Pottera, Hobbita, Władcę pierścieni.
Osobiście też lubię science fiction, od polskiego autora Stanisława Lema zaczynając, na chińskim autorze Cixin Liu kończąc 🙂