Dziecko nie chce jeść
Moja córka ostatnio ma słaby apetyt. Nie chcę iść na łatwiznę i faszerować ją jakimiś lekami typu apetizer, jak sobie radzicie w takich sytuacjach?
12 Odpowiedzi
Jeśli dziecko nie je słodyczy i innych rzeczy przed obiadem, czyli np. dasz śniadanie, minie kilka godzin i dziecko nie je, to może być anemia. Najlepiej idź z tym do lekarza.
Dziewczynki mają tendencję do anemii, gdy wychowują się w stresującym środowisku, np. rodzice ciągle się kłócą. Oczywiście konsekwencją kłócących się rodziców nie jest tylko anemia, może być nerwica, ciągłe przeziębienia itd. Jeśli dziecko ma takie obawy, idźcie z partnerem na terapię. To się wydaje błahe i każdy sobie wmawia, że to coś normalnego, ale kłótnie rodziców bardzo destrukcyjnie wpływają na rozwój dziecka.
Dzięki, nie kłócę się z partnerem, chyba udam się do lekarza. Przed obiadem nic nie je, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.
Przyczyn tego, że dziecko nie je, może być mnóstwo. Lepiej takiej sprawy nie ignorować i udać się do lekarza, ale do dobrego lekarza. I nie patrzeć na reklamy typu „by niejadek zjadł obiadek”.
Może jedzenie traktować jako zabawę? Niech towarzyszy w tworzeniu posiłków, przy okazji niech próbuje i decyduje co jej smakuje albo nie. No i niech nie podjada między posiłkami, daj jej trochę zgłodnieć 🙂
Gdy dziecko nie chce jeść, trzeba się upewnić, że mamy pełną kontrolę nad tym, co jadło. Jak np. zostawiasz dziecko u teściowej lub swojej may przed kolacją lub przed obiadem i potem dziecko nie chce jeść, to możesz być 100% pewna, że babcia dziecko dała mu coś jeść.
Inną przyczyną, że dziecko nie chce jeść, jest stres, najczęściej spowodowany niestabilnym środowiskiem domowym w postaci często awanturujących się rodziców. Albo rodziców głośno uprawiających seks, dziecko wtedy może myśleć że matka jest krzywdzona przez ojca i się bardzo stresować.
Gdy dziecko nie chce jeść, przede wszystkim nie daj się nabrać na reklamy w telewizji i nie kupuj żadnych tabletek wspomagających apetyt. Dziecko może nie chcieć jeść, ponieważ np. rodzice się kłócą i dziecko to przeżywa.
Inny powód, dziecko coś już jadło.
Bardzo rzadko się zdarza, że dziecko nie je ze względu na chorobę, najczęściej są to problemy w domu, albo w szkole ktoś nęka, albo podjadanie.
Gdy dziecko nie chce jeść to przede wszystkim upewnijmy się, że nie podjada słodyczy między posiłkami. Dodatkowo nie zmuszajmy dziecka do jedzenia. Niech zje takie porcje, jakie jest w stanie. Pozwólmy mu czasem zgłodnieć, wtedy na pewno zje obiadek z apetytem 🙂
Nie chce jeść – to niech nie je. W końcu zgłodnieje. Ważne, by ograniczyć przekąski (głównie słodkie) w ciągu dnia. Nie rozumiem tych zatroskanych mam i babć, że dziecko nie chce jeść. Jak dorosły nie chce jeść to nie je i czeka aż zgłodnieje. Z dzieckiem jest tak samo.
Jak nie chce jeść to niech nie je. Jak zrobi się głodna to wtedy zje. Może jadła jakąś przekąskę między posiłkami. A może po prostu danego dnia ma mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie.
Może warto dać jej czas, aby zgłodniała. Nie zje obiadu o 14, to zje go o 17. Możliwe, że coś wcześniej jadła i jeszcze nie zdążyła zgłodnieć. A może miała mały wysiłek fizyczny i nie jest jeszcze głodna, bo nie spożytkowała energii. Jeśli nie chciałaby jeść dłużej, np. cały dzień, to warto udać się z nią do lekarza.
Jeśli Twoje dziecko odmawia jedzenia, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować zachęcić je do jedzenia.
Upewnij się, że jedzenie, które podajesz jest odpowiednie dla wieku, etapu rozwoju i potrzeb żywieniowych dziecka. Proponuj posiłki i przekąski o regularnych porach i podawaj różnorodne, zdrowe produkty ze wszystkich grup żywnościowych.
Uprzyjemniaj czas posiłków, nakrywając stół, puszczając cichą muzykę i dając dobry przykład jedząc razem z dzieckiem. Jeśli dziecko nadal nie chce jeść, nie martw się. Podawaj małe porcje i nie zmuszaj go do jedzenia, jeśli nie jest głodne.
Pozwól dziecku przestać jeść, kiedy poczuje się najedzone, ponieważ pomoże mu to rozwinąć zdrową relację z jedzeniem. Jeśli martwisz się o odżywianie swojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem, aby omówić swoje obawy.
Upewnij się, że dziecko nie jest chore. Jeśli ma gorączkę, ból gardła lub inne objawy choroby, może nie mieć ochoty na jedzenie. Jeśli wydaje się zdrowe, rozważ wszelkie zmiany w rutynie dziecka, które mogą mieć wpływ na apetyt.
Czy niedawno rozpoczęliście opiekę nad dzieckiem, przeprowadziliście się lub mieliście gości? Jeśli tak, może to mieć wpływ na nawyki żywieniowe.
Następnie oceń, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych. Jeśli tak, to prawdopodobnie po prostu nie chce jeść. Zaproponuj mu różnorodne potrawy i pozwól zdecydować, co lubi, a czego nie. Możesz również spróbować zaoferować mniejsze porcje lub różne tekstury jedzenia, aby sprawdzić, czy to pomoże.
Wreszcie, upewnij się, że czas posiłków jest pozytywny. Nie naciskaj na dziecko, aby jadło lub zmuszaj je do skończenia określonej ilości. Jeśli Twoje dziecko nadal nie je dobrze, skontaktuj się z pediatrą w celu uzyskania porady.
A masz nad nią kontrolę przed obiadem? Tzn. widzisz, co robi? Jak jest ze śniadaniami i kolacjami? A może w przeszkolu/szkole ma stres?