Gdzie odlatują szpaki?
Szpaki odlatują na zimę z Polski, ale dziwi mnie, że jeszcze widzę u mnie na podwórku szpaki. Jak to jest? Kiedy odlatują szpaki na zimę i gdzie odlatują? Bociany już dawno odleciały.
7 Odpowiedzi
Szpaki odlatują dość późno, chyba zostają jeszcze ze względu na to, że jest sezon na winogrono. U mnie też co roku całe winogorono w szpakach. Nawet już nie mam siły ich przepędzać. I tak częściowo by się zmarnowało, więc niech ptaki sobie pojedzą.
Szpaki odlatują do Hiszpanii i Portugalii – głównie. Ale mogą też lecieć w inne części południowej Europy. Odlatują bardzo późno, zazwyczaj w listopadzie. Szpaki są znacznie odporniejsze na temperaturę, niż np. bociany.
Sporadycznie szpaki lecą nawet do północnej Afryki. Wracają pod koniec lutego oraz w marcu.
Ja mam jeszcze inną ciekawostkę – od nas szpaki odlatują do południowej Europy, ale szpaki ze Skandynawii przylatują na zimę do Polski. Przynajmniej tak czytałem ostatnio w jakimś artykule o szpakach. Sam nie widziałem nigdy szpaka w grudniu czy styczniu.
Ja byłem w zeszłym roku w Grecji na urlopie tak mniej więcej w listopadzie pod koniec i właśnie wydawało mi się że widziałem tam szpaki. Z kolei moja ciocia widziała szpaki we Włoszech. Ale nie wiadomo, czy to były szpaki z Polski, czy lokalne. Nie mogłem zrozumieć, czy mówią po polsku.
Najczęściej szpaki odlatują na czas zimy do Europy Zachodniej, gównie do Portugalii i Hiszpanii, tam w tym czasie jest najcieplej. Zdarza się również, że szpaki zimują w północnej Afryce. Już niedługo szpaki opuszczą nas na czas zimy. Zazwyczaj pod koniec października odlatują. Wracają dopiero w marcu.
Szpaki nie zostają u nas na zimę. Odlatują między innymi do Afryki i Azji. W Europie też są, ale tylko na zachodzi, a przede wszystkim na południu. Jeżeli zimy u nas częściej będą takie łagodne to pewnie szpaki przestaną w końcu odlatywać.
Szpaki zamieszkujące Polskę odlatują na zimę w kierunku południowo-zachodnim, głównie do zachodniej i południowej Europy oraz południowo-zachodniej Azji.
Warto zauważyć, że szpaki są bardzo przystosowane do różnych siedlisk i źródeł pożywienia, co sprawia, że są w stanie przetrwać w różnych warunkach.