Jak napisać dobre CV
Co powinno zawierać dobre CV? Jak napisać takie CV? Co zrobić, aby CV zostało zauważone przez osobę rekrutującą?
13 Odpowiedzi
Oczywiście jest mnóstwo wzorów w internecie jak dobrze napisać CV, ale najważniejsze są na początku Twoje dane osobiste z nr telefonu i emailem, dalej możesz wpisać gdzie się uczyłaś, gdzie odbyłaś praktyki, Twoje umiejętności zawodowe (gdzie wcześniej pracowałaś i co tam robiłaś i czym się zajmowałaś).
Dalej możesz wpisać swoje umiejętności np. płynna obsługa komputera i różnych programów, że biegle piszesz na klawiaturze (na to też zwracają uwagę nieraz), napisz o językach jeśli jakieś umiesz w miarę biegle, jeśli masz prawko też warto o tym napisać bo to dużo punktuje.
Na koniec napisz swoje cechy charakteru (czy jesteś systematyczna, punktualna itp), Twoje zainteresowania, pasje.
Warto też wpisać artykuł, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych.
W zasadzie tutaj z CV możesz pokombinować, ale żeby nie przekombinować 😉
![](https://allans.pl/storage/avatars/133/5f3b00b4970dd-bpthumb.jpg)
Przede wszystkim NIE KŁAM i NIE KOMBINUJ. Prędzej czy później Twoje kłamstwa wyjdą na jaw a wszelkie wymyślone fakty (typu fantastyczne hobby, którym prawie wcale się nie zajmujesz) zostaną zdemaskowane.
![](https://allans.pl/storage/avatars/133/5f3b00b4970dd-bpthumb.jpg)
Warto jeszcze dodać zdjęcie, to zawsze dodatkowy plus, zwłaszcza jeśli jesteś na nim uśmiechnięta a starasz się o pracę w obsłudze klienta na przykład.
Jeśli chodzi o mój komentarz to oczywiście nie chodziło mi o kłamanie w CV i kombinowanie, tylko miałam na myśli kombinacje to co chciałaby napisać sobie w CV 😉
![](https://allans.pl/storage/avatars/133/5f3b00b4970dd-bpthumb.jpg)
Nie nie 🙂 absolutnie nie miałam na myśli Twojego komentarza 🙂 po prostu wiem, że często cv są przekombinowane i mijają się z prawdą 🙂
Z tym masz absolutną rację. Nieraz ludzie wymyślają takie cuda w swoich CV że nie mam pojęcia skąd maja takie pomysły. 🙂
![](https://allans.pl/storage/avatars/133/5f3b00b4970dd-bpthumb.jpg)
Zwłaszcza w swoich przebogatych zainteresowaniach, które rozmowa kwalifikacyjna odpowiednio weryfikuje, bo o ile doświadczenie i wykształcenie rekruter może sprawdzić od razu na podstawie innych dokumentów, o tyle w kwestii hobby niektórych ponosi fantazja jeśli wiedzą, że można poszaleć 😉
Dobre CV powinno być na jednej stronie. A jeśli już nie da rady naprawdę, to na dwóch stronach. Powinno zawierać zdjęcie, być zwięzłe, w jak najkrótszy sposób pokazać jak najwięcej zalet.
CV powinno być przede wszystkim aktualne. Najlepiej jeśli nie ma zbyt dużych przerw między jedną pracą a drugą, bo jednak źle to świadczy o przyszłym pracowniku. Warto mieć w CV poza wykształceniem i doświadczeniem również jakieś dodatkowe umiejętności, odbyte kursy, aby przyszły pracodawca widział, że pracujemy nad sobą i mamy chęć rozwoju 🙂
![](https://allans.pl/storage/avatars/78/5f32680d2c514-bpthumb.jpg)
Dobre CV napisze się samo, jak masz jakieś umiejętności. Jak nic nie umiesz, nie znasz języków, nie potrafisz robić niczego konkretnego, to nie napiszesz dobrego CV. Dobre CV można napisać, jak się jest specjalistą w jakiejś dziedzinie i ma się osiągnięcia.
Jak chcesz zrobić dobre CV z niczego, to niech będzie krótkie i zwięzłe. A najlepiej po prostu najpierw się doedukuj, nauczy się ze dwóch języków obcych, naucz się jakichś programów komputerowych na poziomie zaawansowanym.
Znaczenie ma też, do jakiej pracy aplikujesz. Liczą się umiejętności, nie dobre CV.
Dobre CV napisze się samo, jeśli masz odpowiednie kompetencje. Jak nie masz żadnych, trudno będzie.
Staraj się pisać zwięźle. Dobrze jest też do CV dolączyć zdjęcie.
Nie ma sensu lać wody, każdy rekruter wychwyci takie ględzenie w CV.
Podobno najlepiej jest, jak CV się zmieści na jednej stronie. Jak jest bardzo rozwlekłe, to rekruter może je po prostu zignorować, szczególnie, gdy jest bardzo dużo zgłoszeń.
Z punktu widzenia osoby zajmującej się rekrutacją powiem wam tyle – jeśli rekrutuję na stanowisko, na które nie potrzeba specjalnych umiejętności i nada się każdy – biorę ludzi, którzy nie mają zbyt dużo umiejętności. Gdyż takowe nie są potrzebne. Po co mi do ładowania skrzynek na palety ktoś, kto zna 3 języki obce.
Gdy zaś rekrutuję na stanowiska wyspecjalizowane – księgowość, programista, manager – patrzę na wykształcenie i doświadczenie i dostosowuję do stanowiska, na jakie szukam.
Ważne jest, aby w CV pisać prawdę, gdyż potem mogą być nieporozumienia i problemy.
Jeśli macie jakieś osiągnięcia, można je wpisać, ale dla mnie osobiście one nigdy nad niczym nie przeważają. Jak potrzebuję osoby doświadczonej, patrzę na doświadczenie w branży i wiek tej osoby. Jak chcę bardzo doświadczonej księgowej, wiadomo że na takie stanowisko nie będzie się nadawać 23-letnia dziewczyna.