jak nauczyć dziecko koncentracji?
Możecie mi podpowiedzieć jak nauczyć dziecko koncentracji? Mój chrześniak ma problem z odrabianiem lekcji po szkole, często na lekcjach nie uważa. Czy zapisanie go na zajęcia dodatkowe ruchowe, typu karate, nauczyłoby go pokory i samodyscypliny?
7 Odpowiedzi
Przyczyny zaburzeń koncentracji u każdego dziecka mogą być inne, należy jednak je odkryć i wyeliminować. dopiero wtedy można sięgnąć po dodatkowe ćwiczenia , które mogą pomóc.Wielu psychologów twierdzi, że trudności z koncentracją u dziecka to znak naszych czasów,coraz częściej w związku z tym kieruje się dzieci na badania. Umiejętność koncentracji można ćwiczyć,trzeba mieć jednak świadomość że przede wszystkim trzeba wyeliminować przyczyny zaburzeń.
Poświęcaj dziecku czas. Nie przekarmiaj dziecka cukrami (nadmiar cukru w organizmie to jedna z przyczyn zaburzeń koncentracji). Nagradzaj dziecko, gdy należy się nagroda. Przy wychowywaniu dziecka trzeba być konsekwentnym. Trzeba też samemu dawać przykład i poświęcać dziecku czas.
Dziecko musi mieć stabilne środowisko, w którym dorasta i dojrzewa. Musi też być przykład od strony rodziców. Jak dziecko rozwija się w spokojnym środowisku, nie będzie problemów z koncentracją.
Problemy z koncentracją mogą się brać z traumatycznych przeżyć w domu, np. ciągłe awantury rodziców. Albo przemoc w domu.
Dzieci mają problemy z koncentracją, gdy są problemy w domu. Awantury, przemoc, hałas – nadmiar emocji. Potem to ulatuje z dziecka i nie może się na niczym skupić. Dziecko powinno mieć spokojne, zrównoważone środowisko.
Należy oczywiście wykluczyć możliwość ADHD u dziecka. Dziecko może mieć ADHD, a wtedy z koncentracją będą problemy, dopóki się nie podejmie leczenia.
Może warto przysiąść z dzieckiem przy biurku w trakcie odrabiania lekcji. Wyłączyć wszystko w tle, np. TV, odłożyć na bok smartfon. I na spokojnie wspólnie odrobić te lekcje. Pokazać, że to nic strasznego i warto ugruntować swoją wiedzę.
Zaburzenia koncentracji u dziecka mogą wynikać z tego, że ciągle jest ono wystawione na bodźce pobudzające. Szczególnie bodźce ze strony ekranu. Ciągłe filmiki, memy, konwersację, gry, filmy z dużą dozą akcji.
Należy nauczyć dziecko, aby czytało książki – przykład powinien iść ze strony rodziców. Powinno się zabierać dziecko na łono natury, aby spędzało czas z rodzicami w spokoju i bez elektroniki. Trzeba zapewnić dziecku wystarczającą ilość wysiłku fizycznego w postaci sportu, gier ruchowych z bliskimi, rozrywek typu rowery, kajaki. Tak, aby dziecko spożytkowało energię.